V jeho přízemí, které je už měsíc oblečeno do malých nádržek na svěcenou vodu kropenek, naposledy dýchla na jeho návštěvníky sváteční atmosféra s názvem Zavírání koledníčku. „Třetím ročníkem této u lidí oblíbené akce jsme udělali definitivní tečku za vánočním obdobím,“ sdělil Miloslav Hrdý, duchovní otec kulturně-společenských akcí v buchlovickém muzeu. Koledníček v něm zavřeli, výstavu kropenek prodloužili a zbrusu novou letošní expozici s názvem Na co jsme pyšní zahájili muzikanti, zpěváci a zpěvačky ze Slovácka a ze slovenské obce Soblahov. O první písničku posledního koledování vánočního cyklu se postaral mužský sbor Folklorního studia Buchlovice. Krev v žilách návštěvníků muzea pak rozproudil ženský sbor Dolinečka ze slovenské obce Soblahov, Cimbálová muzika Jaroslava Čecha z Uherského Hradiště se svými kmenovými sólisty Laďkou Mikuláštíkovou a Karlem Rajmicem. S čechovci si několikrát zapěla také Eva Porubová z Rožnova pod Radhoštěm.
Muzikanti a zpěváci nezůstali svými vánočními písničkami a melodiemi nic dlužni svátečně naladěným návštěvníkům muzea, kteří se pak nechali pohltit atmosférou expozice víc než dvou set padesáti kropenek, ale i zbrusu novou výstavou v Galerii Na Půdě buchlovického muzea. „Vernisáž byla dobrým startem do letošní výstavní sezony v Muzeu Podhradí. Až neuvěřitelně profesionálně tu působí vystavené rukodělné práce žijících či už nežijících lidových tvůrců z Buchlovic a družebního Soblahova,“ mnul si ruce autor výstavy Hrdý.
Chválou na adresu lidových řemeslníků nešetřili ani starostové družebních obcí Buchlovic, Soblahova a Horného Hričova Jiří Černý, Eva Ďuďáková a Jozef Trizuljak. „Na společné výstavě se prezentují lidé, kteří kromě každodenních povinností dovedou umem a šikovností svých rukou vytvořit nádherná díla, která dnes můžeme na výstavě obdivovat,“ řekla s nadšením soblahovská starostka Eva Ďuďáková.
V Galerii Na Půdě budou až do 31. března k vidění kroje, figurky ze šustí, batikované a šáškované kraslice, hračky, košíkářské výrobky, fujary, píšťaly, valašky, dřevořezby, fotografie, kresby a další rukodělné výrobky.
Velkému zájmu návštěvníků buchlovického muzea se po celý prosinec těšila výstava kropenek z nejrůznějších materiálů. „Protože je o unikátní expozici ze strany veřejnosti velký zájem, budou kropenky zdobit zdi, vitríny a panely ještě nějaký ten týden,“ potvrdil Hrdý.
Návštěvníci muzea nepřišli ani o minikošt pálenek ze Slovácka, Valašska a Trenčínska, ba ani o kulinářské speciality, po jejichž ochutnávce se olizovali až za ušima.