„Před třemi lety nás oslovilo ministerstvo dopravy, abychom realizovali preventivní projekt, který již fungoval v některých evropských zemích,“ uvedl režisér projektu Dan Kohout.

Projekt je obohacen o videosekvenci dopravních nehod, vyprávění policisty, hasiče a zdravotníka. Dílo od roku 2004 zhlédlo více než 40 000 diváků v republice. Reakce jako pláč nebo nevolnost nejsou podle režiséra výjimkou.

The Action slibuje výchovu škokem

Skutečný příběh o skutečných lidech se skutečnými zážitky. Není to divadlo. Není to fikce. Je to The Action. Tak zní charakteristika kočovné show agentury Euronet.cz a ministerstva dopravy, která si vzala za cíl varovat mládež po celé republice před nebezpečím řízení pod vlivem alkoholu. Působí jako léčba šokem. Nepoučuje, nevyhrožuje, jen využívá účinku překvapivého sdělení faktů. A právě v těchto dnech míří do našeho regionu.

„Před třemi lety jsme byli osloveni zástupci Ministerstva dopravy, abychom realizovali preventivní projekt, který v té době již existoval v Holandsku a několika dalších evropských zemích. A já byl přizván, abych se ujal režie,“ vzpomíná Dan Kohout. (pozn.red.: Jinak ostřílený rozhlasový moderátor – ČR1 Radiožurnál, Country Radio, Radio Beat… a frontman kapely Dan Kohout Band, kterého si mnozí mohou pamatovat jako originálního moderátora desátého výročí Svatého pluka v hradišťském Klubu kultury.) Tak vznikla specifická emotivní show The Action. Při tomhle představení se netleská. Tady diváci většinou mlčí. Nic netušící studenti jsou v úvodu vtaženi do atmosféry diskotéky a libují si v očekávání lehkomyslné zábavy, která je čeká namísto nudného vyučování. Z omylu jsou vyvedeni v okamžiku, kdy dýdžeje na pódiu vystřídá záchranář a videosekvence dopravních nehod. Když naslouchají vyprávění policisty, hasiče, zdravotníka nebo mladá ženy ochrnuté po nehodě, všichni jsou jako přešlí mrazem.

„Z původní velmi strohé a jednoduché přednášky, která neobnášela víc než stěžejní myšlenku, jsme vytvořili skutečně multimediální projekt,“ vysvětluje Kohout. „Ten byl vedle klíčových autentických postav obohacen scénickým baletem, současnou hudbou blízkou cílové skupině publika, scénografickou složkou a dalšími prvky tak, abychom vytvořili atmosféru a prostředí vlastní současné mladé generaci.“ Tak se povedlo dílo, které od svého vzniku roku 2004 zhlédlo více než 40 000 diváků z celé České republiky. Když českou verzi The Action spatřili holandští autoři, uctivě smekali. „S představením se seznámili hned na pražské premiéře. Byli velmi překvapeni, co jsme z původní předlohy vytvořili, vlastně úplně nový tvar, přičemž myšlenka a poslání zůstaly zachovány. Chválili a chválili,“ vzpomíná s potěchou režisér.

Pomocí moderních uměleckých prostředků a dějových zvratů je divák vtažen do příběhu a emocí, které se odehrávají nejen v průběhu dopravní nehody, ale i po ní. Účinkující neurčují divákům pravidla chování. Závěr si vytváří každý sám. A to je přístup, na který teenageři slyší víc než na moralizující poučky. „Většina z nich je šokována. Reakce jako pláč nebo dokonce nevolnost nejsou výjimkou. Na druhé straně si valná většina našich diváků po zhlédnutí představení uvědomuje, jaká nebezpečí na ně číhají na silnících. A o to jde,“ říká Kohout. Zážitků z představení má režisér stovky. K nejsilnějším prý patří vzpomínka z hotelu Thermal v Karlových Varech. „Celý sál aplaudoval ve stoje, potom tři slečny s pláčem vyskočily na podium a objaly účinkující. Zážitků je ale mnohem a mnohem více.“

Na mládež v našem regionu čeká The Action už příští týden. V pondělí 26. 11. navštíví Uherské Hradiště, v úterý 27. 11. pak Zlín.