O slavnostní zahájení výstavy se postarali krátkým kulturním pásmem vnoučata sběratelky, jedenáctiletý Martin, dvanáctiletá Barunka, o dva roky mladší Alžbětka a čtyřletá Nellinka, která si podle slov její babičky s kočárky nechce hrát, ač by tu možnost měla. „Asi jich má už plné zuby. Nejradši by si hrála s žabičkami," přiznává otevřeně Marie Václavínková, která návštěvníky expozicí provázela a při prohlídce těch historických skvostů jim prozradila několik zážitků ze své sběratelské vášně.

Na sto historických kočárků, stejný počet panenek a mnoho dalších hraček vzbuzovalo v návštěvnících výstavy trochu sentimentální pocit sounáležitosti s dobami dávno minulými. Také však budily převeliké nadšení zejména žen, dívek i dětí. Zejména ony se mohly pořádně po expozici rozkoukat a někdy si i na vystavené exponáty, starší než sto let, jen opatrně sáhnout.

„Paní Václavínková se ukázala na své třetí autorské výstavě v tom nejlepším světle. Kromě toho, že jí s přepravou exponátů vydatně pomohl náš starosta Aleš Richtr, si je v kulturním domě téměř sama nainstalovala," nešetřila slovy chvály Alena Bazalová, předsedkyně Muzejního spolku Huštěnovice, který výstavu uspořádal. Potvrdila, že jen díky vstřícnosti starosty a zastupitelstva, které spolkům ve vesnici zapůjčuje bezplatně sál kulturního domu, se v obci koná každým rokem řada kulturně-společenských akcí.

„Sbírka byla založena v roce 2001, ale tehdy nikdo netušil, ani maminka ne, že ten první kočárek, košatina neboli kukaň či košinka z roku 1930 bude prvním exponátem její dnešní kolekce. Myslím si, že každý návštěvník výstavy si na ní našel ten svůj kočárek," dala průchod pocitům sběratelčina dcera Magda Janecká, které souhlasně přikyvovala její sestra Petra Janišová.

Nejstarším exponátem na výstavě byl sáňkový kočárek z let 1880 až 1890, nejvíce obdivovaným exponátem byl zelený kočárek typu Princeska roku 1920 a nejprodávanějším kočárkem své doby byla podle sběratelky bezesporu koženková Liberta, která se vyráběla od roku 1973 až do roku 1991.
„Poprvé jsem vystavovala v roce 2011 až 2012 sedmatřicet kočárků na zámku v Napajedlech. Do roka jsem jich už měla sedmdesát a dnes jich vlastním sto. Druhou výstavu, pouze třídenní jsem měla v otrokovické Besedě a v Huštěnovicích uvidí lidé moje exponáty potřetí," informovala Marie Václavínková. S úsměvem se svěřila, že prázdný prostor u ní doma ji teď svádí k tomu, aby nakupovala zase nové kočárky.

„Obdivovaly jsme historické kočárky i panenky. Je tak trochu škoda, že maminka, jako členka muzejního spolku obohatila některými panenkami a hračkami po babičce huštěnovické muzeum. Tam už se na ně můžeme chodit jenom dívat," trefně vystihly situaci Anička a Ivanka Smětákovy.

Související články

Výstava zavede návštěvníky od kolébky ke kočárkům

Sběratelka historických kočárků: Ke každému exponátu přistupuji s velkou úctou

Na výstavě panenek bylo i jejich novorozenecké oddělení

Monika Chmelařová vystaví v Nedakonicích svých 800 panenek