V kulturním programu vystoupí ženský a mužský sbor z Kunovic, ženský pěvecký sbor Tetičky, folklorní soubor Handrlák a cimbálové muziky Ohnica a Kunovjané.

V dnešních Folklorních ozvěnách vás chceme jednak na křest pozvat, jednak novou knihu představit. Na otázky nám odpověděla spoluautorka Romana Habartová.

Jak vznikl nápad knihu vydat?
Město Kunovice se každoročně v rámci svých kulturních projektů věnuje také naplňování cílů, které souvisejí s celorepublikově vyhlašovanými grantovými tématy v rámci identifikace a dokumentace jevů tradiční lidové kultury v České republice. Zpracovat námět jízdy králů v Kunovicích, která doposud takto uceleně zachycena nebyla, se proto přímo nabízel. Proto již od roku 2005 začala historická a etnografická komise města spolu s pamětníky a dalšími nadšenci shromažďovat dobové fotografie a další podklady. Práce byla zhodnocena dvěma výstavami při jízdě králů v letech 2006 a 2008. A pak už se pomalu rýsovala kniha.

Co kniha obsahuje?
Úvodní stať přináší obecný a aktuální pohled na podobu obyčeje autorů dr. Vladimíra Těthala, dr. Karla Pavlištíka a dalších. Druhá kapitola přibližuje kalendářní čas konání zvyku. Vzhledem k tomu, že se málokdo zabýval chovem koní, kteří jsou pochopitelně nezbytně nutní pro konání jízdy králů, byla zařazena i kapitola Zemědělská otázka a chov koní v Kunovicích. Kapitola Banderium vysvětluje samotný pojem v souvislosti se šlechtickou jízdní hotovostí, vojenskými jednotkami, bandami, tlupami a k selské jízdě i k doprovodným reprezentativním banderiím – jízdním krojovaným družinám.
Stěžejní část knihy, přibližující především výpovědi všech oslovených pamětníků a těch, kdo se na jízdách králů v Kunovicích v její dlouholeté historii podíleli, představuje kapitola Tradice jízdy králů v Kunovicích – mohla by nést podtitul Kunovjané o své jízdě králů. Vedle stovky dobových fotografií přináší výpovědi např. Františka Kretze, Antoše Horsáka, Slávka Štěrby, Zdenka Ančíka, Jiřího Trubáka, Františka Machálka, Fanka Jilíka, kunovského zemana Antoše Machálka, výtvarnice Olgy Vlasákové, a také současných aktivních nositelů tradice, a to Milana Staška, Petra Pěchy a nedávných králů a jejich rodičů – Ondřeje Simana, Martina Pěchy, Miroslava Dudy. Kapitola připomíná i společnou jízdu králů (Kunovice, Vlčnov, Hluk, Skoronice) na mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici v roce 2005 a společná setkání králů, představitelů těchto obcí a měst a účastníků jízd v letech 2006 a 2008. Samostatná kapitola Král a jeho družina je věnována protagonistům, jejich oděvu, symbolům, atributům. Samostatné kapitoly jsou věnovány výzdobě koní a královským vyvolávkám. Doplněk knihy Za doklady jízdy králů v okolí Kunovic dokumentuje obce, kde se ještě do poloviny minulého století jízda králů pořádala. Nechybí pochopitelně obrazová část, fotografie i reprodukce výtvarných děl. K výtvarnému řešení knihy byly použity grafiky Aleše Černého a Jana Hanáčka. Význam pro budoucnost bezesporu mají Soupisy královských jízd – králové, pážata, praporečníci, vyvolávači.

Kdo se podílel na fotodokumentaci posledních ročníků?
Především to byli Ladislav Chvalkovský, Josef Otto, Radek Frýsa, Martin Sekanina, Slávek Hanáček, Ludvík Holčík a také já.

Dá se stručně charakterizovat historie jízdy králů v Kunovicích?
Stručně to pochopitelně nejde, to by bylo na dlouhé povídání. Ostatně od toho právě je naše knížka.

Kde si ji zájemci mohou zakoupit?
Určitě v městských informačních centrech v Kunovicích a Uherském Hradišti, ve Slováckem muzeu, v hradišťských knihkupectvích a v prodejně U nás (vedle Grandu).

A na závěr – díky komu mohla kniha vyjít?
Vydalo ji město Kunovice za finančního přispění Ministerstva kultury ČR a nadace Děti – kultura – sport, ve spolupráci s občanským sdružením Kunovjan a s pomocí Slováckého muzea v Uherském Hradišti, Muzea J. A. Komenského v Uherském Brodě, Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici, Krajské galerie výtvarného umění ve Zlíně a státních okresních archivů v Uherském Hradišti a ve Zlíně-Klečůvkách. Ale kniha by nespatřila světlo světa bez pomoci rodin, které se na jízdě králů v Kunovicích podílely a podílejí.

Miroslav Potyka