Zdravotní stav prvorozené dcery se začal zhoršovat.

„Ve dvou a půl letech už nedokázala dostatečně jíst a pít. Doktoři ji voperovali skrz břišní stěnu hadičku, kterou dostává všechnu stravu a pití přímo do žaludku,“ popisuje tatínek Jan Wagner z Hošťálkové.

Amálka trpěla často onemocněním dýchacích cest. Dýchání se u ní komplikovalo, proto dostala před pátými narozeninami vývod z krku pro usnadnění dýchání a za pár měsíců i umělou plicní ventilaci. Tento přístroj jí pomáhá ve správném a plnohodnotném dýchání.

„Vůbec jsme tehdy nevěděli, jestli to přežije. Ale díky tomuto zákroku a následném postupu, se podařilo Amálčin stav velmi dobře stabilizovat,“ vzpomínají rodiče.

V té době se také konečně lékařům podařilo zjistit i diagnózu – pontocerebelární hypoplázie. Jedná se o genetické degenerativní onemocnění, takže Amálka nemá naději na jakékoli zlepšení jejího zdravotního stavu, spíše naopak.

I přes veškeré neduhy, komplikace a bolesti, které si musela Amálka díky svému postižení vytrpět a které jí i do dneška občas znesnadňují život, je to velmi statečná a usměvavá holčička, která se umí radovat se svými mladšími brášky a celou rodinou.

„Hodně času tráví sledováním svých oblíbených pohádek na tabletu, ale má také ráda lidi a moc ráda jezdí i na výlety a návštěvy,“ říká tatínek Jan. Aby mohla Amálka co nejjednodušeji vyrazit na procházku či výlet autem, potřebují rodiče postavit příjezdovou cestu k domovnímu vchodu a další bezbariérové terénní úpravy.

„My bychom jí to moc rádi dopřáli. Chtěli bychom proto moc poděkovat každému, kdo se rozhodne naší Amálce jakkoli pomoct tyto možnosti provést a přinést tak o trochu více radosti do jejího nelehkého života,“ prohlásili rodiče sedmileté Amálky.

Právě pro tyto případy vznikla v Kateřinicích dobročinná akce s názvem Kateřinický benefičák. Každý rok pomáhá postiženým a nemocným dětem z okolí. Letos pořadatelé oslovili rodinu Wagnerovu z Hošťálkové.

„Vždycky si mezi sebou řekneme tipy, pobavíme se, zhodnotíme a pak jednu rodinu oslovíme. Jsme rádi, že letos na tuto formu pomoci přistoupili rodiče malé Amálky,“ přiblížila za pořádající Sdružení přátel Kateřinic Jitka Stehnová.

Šestý ročník kulturně zábavné akce konané pro dobrou věc začíná zítra odpoledne v areálu za kulturním domem v Kateřinicích. Pořadatelé spojili dobročinnou akci s dětským dnem. Od 13.30 se mohou malí návštěvníci vydat na pohádkovou cestu za pokladem.

„Svou práci představí městští policisté, techniku zase místní hasiči. Děti si mohou zastřílet ze vzduchovky, využít malování na obličej nebo se vydovádět na skákacím hradu,“ pozvala Jitka Stehnová.

K vidění budou také ukázky práce s lasem či vystoupení latinskoamerických tanců. V místě se budou prodávat regionální výrobky a ruční práce, návštěvníky čeká tombola. Od 15.30 vystoupí kapely Nevím, Docela kapela a Darrock. Ve 20.30 zahraje legendární Fleret.