Kateřina Kamrlová pracuje ve Slováckém muzeu více než rok a za tu dobu se vyzná nejenom v etnografických sbírkách či galerijních exponátech, ale umí také například uplést pěkný košíček z kukuřičného šustí.

„Tento košíček mi trval asi tři čtvrtě hodiny. Spodek je udělaný z devíti listů a strana ze šesti. Z listu se vždycky udělají tři pásky, ty se spojí, a pak se vše splétá do copánku. Až se základ doplete, tak se z většího přepůleného listu udělá lodička. Pak se to nechá uschnout, celé sešije dohromady, a nalepí nebo naváže se taková mašlička. A je to hotové,“ popisuje výrobu kukuřičného výtvoru Kateřina Kamrlová.

Udělat si vlastní výtvor z kukuřičného šustí jezdí zájemce do Slováckého muzea učit paní Marie Bilíková. Mezi návštěvníky dílniček, které se staly oblíbeným zpestřením sobotních dopolední, je její jméno bez nadsázky pojmem.

„Ten košíček, který já jako začátečník dělám tři čtvrtě hodiny, má paní Bilíková hotový za patnáct minut. A je podstatně pěknější než ten můj. Je prostě profík,“ směje se Kateřina Kamrlová, která svůj první výtvor z kukuřičného šustí upletla na loňských velikonočních dílničkách. „Dodnes mám ten svůj první košíček schovaný. Vlastně nosím domů všechny své výrobky. Třeba i hrníček, který jsem si sama udělala, je vystavený doma na poličce,“ přiznává mladá muzejnice a zároveň zdůrazňuje, že výroba vypadá mnohem jednodušeji, než jak tomu ve skutečnosti je.