Pokuta může být podle některých českých i slovenských médií až šedesát euro. V České republice přitom řidiči zmíněnou kartu neseženou.

„Od prvního května platí vyhláška našeho ministerstva zdravotnictví. V ní je povinnost specifikovaná. Platí pro každého, kdo se pohybuje po slovenských silnicích, tedy i pro české řidiče,“ uvedl vedoucí Oddělení služeb a dopravních nehod Prezídia policejního sboru v Bratislavě Pavel Haviernik. Podle něj je ovšem nařízení platné jen pro lékárničky koupené po datu platnosti vyhlášky, tedy v květnu tohoto roku. Paradoxně tak může být jistější český ridič s lékarničkou rok starou než s úplně novou.

Výklad zákona i vyžadování jeho dodržování ovšem není úplně jasný. Ministerstvo zdravotnictví i jednotlivé složky policie se zatím nesjednotily. Zatímco plukovník Haviernik z policejního prezidia považuje za samozřejmost, že policisté mohou i řidiče z ciziny pokutovat, pokud kartu mít nebudou, nižší složky to tak vyhroceně nevidí.

Co si myslíte vy? Zapojte se do diskuze pod článkem. Vaše názory nás zajímají.

„Kontrola lékárniček není prioritou policejního sboru. Prioritou je bezpečnost a plynulost dopravy. Občané České republiky se nemusí obávat, že je naši policisté budou za lékárničky sankcionovat,“ uvedla mluvčí Krajského policejního ředitelství v Trnavě. Tento kraj je přitom spolu s Trenčínským kvůli bezprostřední blízkosti pro řidiče ze Slovácka obzvlášť důležitý.

Ministerstvo zdravotnictví pak dokonce ještě před týdnem pro Český rozhlas tvrdilo, že pro cizince nařízení vůbec neplatí.

Karta první pomoci je v podstatě zalaminovaný leták o velikosti dlaně. Na jejím líci je šest obrázků, které ukazují, jak vypadá stabilizovaná poloha, jak se zastavuje krvácení nebo dává umělé dýchání.

Rubová strana je pak popsaná vysvětlujícím textem. Koupit ji lze jen na Slovensku. Ne všude ji ale zatím mají. Řidič by se měl pokoušet o nákup hlavně u benzinek.

Policisté se v prvních týdnech prý zaměří spíše na osvětu. Ovšem v létě, až začnou Češi jezdit k sousedům nebo přes ně na dovolenou, už bude situace jiná. Odborníci proto doporučují raději si Kartu prvej pomoci pořídit. Zástupci Ústředního automotoklubu navrhují si ji v případě nutnosti vyrobit. Nová slovenská vyhláška stanovuje, že karta musí být vodě a prachu odolná. Je tedy prý možné si ji doma vytisknout a zalaminovat. Na internetu je k nalezení jak čelní obrázek, tak i povinný text zadní strany.

„Na Slovensko jezdíme hlavně v létě koupat se a na výlety, občas také na nákupy. Lékárničku jsem si právě koupil novou, takže se mi taková vyhláška vůbec nelíbí.. S lékárničkami jsou pořád nějaké změny i v naší republice a ještě řešit kartu první pomoci na Slovensku, to je teda něco,“ rozčílil se jednatřicetiletý Tomáš Němeček z Uherského Hradiště. „Až pojedu na Slovensko, schválně se tam zastavím a zkusím si tu kartu koupit,“ dodal.

Zdeněk Šmýd, Tereza Bičanová