Přesně o dvacet let mladší je sochař Pavel Doskočil z Hradce Králového. Posledním ze trojice je rodák z Hodonína 37letý Petr Horák. „Jejich umělecká tvorba se tradičně uskuteční ve volném prostoru za hradbami u malých schodů, kde se nabízí jedinečná možnost pozorovat je při práci, nebo si s umělci o jejich dílech povyprávět," řekla mluvčí uherskobrodské radnice Elen Sladká. Umělci podle ní kromě práce „v přímém přenosu" představí také svá dřívější díla. V pátek 17. srpna v 17 hodin se pak v galerii Panský dům bude konat vernisáž jejich společné výstavy. „Půjde o širší prezentaci jejich tvorby. V této chvíli mohu říct, že od Lubomíra Janečky představíme jeho kresby. U ostatních to budeme vědět ve chvíli, kdy dorazí do Uherského Brodu," prozradil ředitel tamního Domu kultury Jaroslav Mikulík.

A co je vlastně cílem kamenosochařských sympozií v Uherském Brodě? Podle místostarosty města jde jednak o obohacení kulturního života města, a jednak jde o zkrášlení Uherského Brodu kamennými uměleckými objekty. „Nejinak tomu bude i při pátém ročníku této výjimečné kulturní události. Po čtyřech uplynulých kamenosochařských sympoziích mohou návštěvníci našeho města obdivovat nejen vzácné architektonické památky, ale také vynikající sochařská díla. A tím se skutečně každé město chlubit nemůže," doplnil Petr Vrána.

Tři otázky pro brodského místostarostu Petra Vránu

V uplynulém týdnu se stal jeden z kamenů, který zůstal k dispozici z uplynulých sochařských sympózií v Uherském Brodě, základním, při výstavbě centrálního objektu Uherskohradišťské nemocnice, co o tom soudíte?

close Petr Vrána zoom_in Pominu-li prostou skutečnost – proč by nemohlo město Uherský Brod darovat uherskohradištské nemocnici, kde se léčí i občané z Uherského Brodu, základní kámen k výstavbě centrálního objektu, nabízí se z mého pohledu i druhý způsob vysvětlení. MUDr. Antonín Krásek je ředitelem uherskohradišťské nemocnice a zároveň duchovním „otcem" setkávání skvělých sochařů v Uherském Brodě. Je tedy pochopitelné, že jako symbol svých tvůrčích počinů v oblasti kulturní a profesní, přišel doktor Karásek s myšlenkou propojit kulturní tradici svého města s výstavbou centrálního pavilonu nemocnice.

Město Uherský Brod se staví do pozice donátora celé řady akcí, které jsou uměleckého charakteru, jedná se snad o snahu držet krok s dobou, nebo jsou podobné záměry součástí širšího konceptu uherskobrodské radnice?

V podstatě se jedná o obojí, přičemž ale klademe důraz na komplexnější rozvoj kulturního života v městě Komenského. Naším záměrem je v současné složité ekonomické situaci nejen udržet, ale s pomocí města i rozšiřovat možnosti kvalitního kulturního vyžití občanů našeho města. A myslím, že se nám to docela daří.

Jakou roli podle vašeho soudu hraje tlak radnice na úroveň urbanistických standardů v centru města a uchování jeho podoby z dob minulých?

Uherský Brod disponuje vzácným souborem historických architektonických objektů v původní struktuře gotického sídla. Je tedy pro nás zavazující uchovat vyjímečný charakter našeho starobylého města. V tomto smyslu klademe velký důraz na zachování úrovně urbanistických standartů – tj. citlivého prolínání historie s novodobou výstabou při zachování co největšího množství zeleně. Z tohoto hlediska patří naše město bezpochyby k nejhezčím v české republice a naší snahou je tento trend udržet.