Kameník Josef Moštěk z Uherského Brodu si přitom nabídku svých služeb nechal vyhlásit bojkovickým rozhlasem a působil na první pohled sympatickým dojmem. Ten se však rozplynul po jeho následném jednání. „Nejdříve jsem mu v prosinci dala dvě zálohy ve výši padesáti a patnácti a půl tisíce korun. Po jeho lednovém požadavku o dalších pětadvacet tisíc jsem ho odbyla pouze pěti tisíci, protože mi začal být podezřelý. A peněz také nemám nazbyt,“ konstatovala důchodkyně.
V březnu kameník Kapsovou několikrát telefonicky ujišťoval, že na pomníku pilně pracuje a do městečka dojede. „Vždy si ale nakonec našel nějakou výmluvu. Po dalších odkladech jsem požádala o odstoupení od smlouvy, ale Moštěk na mé výzvy nereaguje. Takže jsem bez pomníku a bez peněz. Jsem zoufalá,“ naříká se slzami v očích Bojkovjanka.
Podle jejích slov nevlastní Moštěk živnostenské oprávnění s předmětem podnikání „zpracování kamene“ a činnost provádí na razítko své přítelkyně z Javorníku. Tato skutečnost unikla pracovníkům bojkovického městského úřadu, kteří kameníkovu reklamu pustili do místního rozhlasu. „Průměrně sem denně přijdou jeden až dva zájemci o komerční vyhlášení. Jejich kompetence nekontrolujeme, protože tento proces je komplikovaný a zahrnuje mimo jiné třeba telefonát na živnostenský úřad. Já to vidím spíše jako vztah prodejce a klienta a v tomto případě by si podobné záležitosti měl ohlídat zákazník,“ odmítá pochybení ze strany města starosta Bojkovic František Slavíček.
V okolních vesnicích ale živnostenské listy k nahlédnutí chtějí. „Od podobných žadatelů o vyhlášení rozhlasem si vždy vezmeme jejich živnostenské oprávnění, které si okopírujeme,“ tvrdí starosta Bystřice pod Lopeníkem Milan Bauka.
Podle Bohumila Chomouta ze Svazu kameníků by se měli v těchto případech lidé informovat přímo u jejich organizace. „Máme totiž o jednotlivých pracovnících přehled,“ uvedl Chomout.
Moštěk nebyl přes celodenní telefonickou snahu k zastižení.