Brodská vernisáž představí Školu vidění Radoslava Kutry

Kdy: pátek 10. června od 18.00 hodin
Kde: Cafe Club v Uherském Brodě

Snaha vnímat vnější svět nikoliv jako předměty každodenního života, ale jako směsici barev. Tím lze docílit jejich přesnějšího a hlubšího vnímání a také věrnějšího podání. Umění, které je založeno právě na barvě a barevných tónech, představí tři absolventky Školy vidění Radoslava Kutry. Spíše filosofický nádech uměleckých obrazů Zuzany Daajové, Petry Jurákové a Věry Šerkové představí uherskobrodský Cafe Club. Vernisáž s názvem Svět barev se bude konat v pátek 10. června od 18. hodin.

„Každoročně vystavujeme společně v Sázavě, v Uherském Brodu to bude poprvé. Přes dvě desítky obrazů budou převážně vytvořeny olejomalbou. Jejich motivem jsou obyčejné situace, které lze běžně vidět. Ve většině případů se tedy jedná o výřezy krajinou, objeví se ale také malby zátiší či několik portrétů," doplnila informace členka Školy vidění Radoslava Kutry Věra Šerková.

Bílokarpatské slavnosti ozdobí soubory z Velikonočních ostrovů

Kdy: pátek 10. června - neděle 12. června
Kde: Uherský Brod

Již pátý ročník Bílokarpatských slavností v Uherském Brodě připravuje tamní radnice na víkend od pátku 10. do neděle 12. června. V pátek to bude Bílokarpatská noc, v sobotu tradiční Brodský jarmark a Dny Naardenu a v neděli se představí v komponovaném pořadu nazvaném U nás doma obce a regiony Uherskobrodska. (více čtěte ZDE)

Pojedenácté po hradišťských chodníčcích

Kdy: sobota 11. června od 8.30 hodin
Kde: start u nákupního střediska Dukla v Uh. Hradišti

Vyrazit si pěšky na turistickou akci, bavit se, plnit na zastávkách drobné dovednostní úkoly a být společně na čerstvém vzduchu – to je vynikající recept na rodinný výlet po Hradišťských chodníčcích. Klub českých turistů Uherské Hradiště pořádá v sobotu 11. června už jeho jedenáctý ročník.

Start i cíl sedmikilometrové trasy je u nákupního střediska Dukla. Na start mohou přijít rodiče se svými dětmi od 8.30 do 10 hodin. V cíli na ně budou pořadatelé čekat mezi dvanáctou až čtrnáctou hodinou, kde od nich obdrží malí účastníci drobné dárečky.

Na nemocničním heliportu potěší děti i dospělé

Kdy: sobota 11. června od 14.00 - 18.00 hodiny
Kde: heliport Uherskohradišťské nemocnice

Třetí ročník velké benefiční akce Den pro rodinu připravila na sobotní odpoledne Uherskohradišťská nemocnice. Mezi čtrnáctou a osmnáctou hodinou se uskuteční na travnaté ploše heliportu. Návštěvníci se mohou těšit na ukázky práce policistů, hasičů, záchranářů, ale také zdravotníků z pořádající nemocnice.

„Zájemci si budou moci nechat vyšetřit znamínka, změřit tlak, zkusit rehabilitační cvičení nebo poskytnutí první pomoci," informovala tisková mluvčí nemocnice Dana Lipovská.

Dětští návštěvníci si přijdou na své při jízdě na koních, soutěžích, ve skákacím hradě nebo při aktivitách v Dětské vědecké kavárně Základní a mateřské školy Čtyřlístek. Velkým tahákem akce bude od 16 hodin scénické čtení Pošťácké pohádky Karla Čapka v podání herců

Slováckého divadla, a to Ireny Vackové, Jiřího Hejcmana a Davida Vackeho, který bude odpoledním programem provázet.

Den pro rodinu na nemocničním heliportu bude součástí celoročního projektu Uherskohradišťské nemocnice Rok mozku.

Odpoledne s ekologickým zemědělstvím láká na filmy i na ochutnávku

Kdy: sobota 11. června 
Kde: sál Reduty v Uh. Hradišti

Představení principů ekologického zemědělství, promítnutí dokumentů „Farmář a jeho princ" a „Milujeme brambory: Linda, Sieglinde a spol.", představení ekofarmy Jarošov a v přestávkách krátké besedy s ochutnávkami biopotravin. Odpoledne s ekologickým zemědělstvím začne svůj nabytý program již v sobotu 11. června od 14 hodin v komorním sále Reduty v Uherském Hradišti a všechny zájemce láká především na osvětu v pěstování biopotravin sérií prezentací, ochutnávek a filmů.

„Jedná se o představení ekologického zemědělství, kterou tradičně pořádáme již přes dvacet let. V ní se snažíme ukázat návštěvníkům příklady šetrného hospodaření za pomocí filmů a besed se zkušenými farmáři," sdělila hlavní myšlenku chystaného odpoledne ředitelka Informačního střediska pro rozvoj Moravských Kopanic Renata Vaculíková, která celou akci společně se PRO-BIO Svazem ekologických zemědělců a s regionálním centrem Bíle Karpaty pořádají. Besedy formou diskuze s diváky povede dlouhodobý poradce a zakladatel ekologického zemědělství Milan Drgáč.

Zahradní slavnosti v Hostětíně představí výrobky z plevele a příbytky pro brouky

Kdy: neděle 12. června od 13.00 hodin
Kde: Hostětín

Čtvrtý ročník Zahradních slavností v Centru Veronica Hostětín přinese návštěvníkům mnoho dobrých nápadů a inspirací pro ryze ekologické pečování o své zahrádky. Tradiční setkání zkušených rádců a přírodovědců s veřejností se uskuteční v neděli 12. června v areálu Centra Veronica Hostětín od 13 do 17 hodin.

„Na Zahradní slavnosti chceme návštěvníkům představit naši certifikovanou přírodní zahradu, přiblížit postupy šetrnější k přírodě, ale i motivovat k pěstování a zvyšování regionální produkce," sdělila cíle akce ředitelka Centra Veronica Hostětín Marie Křiváková. Pro ty nejmenší zájemce tak bude přichystána naučná stezka plná různých úkolů nebo také možnost vyrobit svůj vlastní domeček pro škvory či ptačí budku. Jejich rodičům zde budou zase nabízeny regionální potraviny na farmářském trhu. Narazit tak mohou na Víta Janečka ze Šumic s jeho zeleninou, na Fryzelkovi z Vlachovic, kteří představí sušené ovoce a bylinky nebo na ochutnávku pomazánek a nápojů z rostlin běžně považovaných za plevel. V programu se také nalezne místo pro přírodní exkurzi zahradou. Na ní odborníci představí třeba i prvky k podpoře života v sadu. „Při pěstování nepoužíváme žádné hnojiva či jiné chemikálie, přesto se potřebujeme zbavovat škůdců. Místo moderních postřiků tak vhodnými podmínkami podporujeme výskyt tradičních predátorů, kteří si dokáží se škodnou poradit. Když víme, že potřebujeme ptáky, vystavíme budky, když potřebujeme kvůli slimákům hady, vystavíme hadníky. Máme také ježkovník, budku pro netopýry a hmyz, zídku pro ještěrky a domečky pro škvory," popsala jednotlivé zařízení projektová manažerka Centra Veronica Hana Machů.

Slovácký komorní orchestr zakončí sezónu pod širým nebem a s jazzbandem

Kdy: neděle 12. června
Kde: Uherské Hradiště

Ulicemi se linou tóny vážné hudby, hlasy jazzových zpěváků a potlesk obecenstva. I takový bude 12. červen v Uherském Hradišti, kde svoji úspěšnou sezónu zakončí Slovácký komorní orchestr v kombinaci s F dur Jazzbandem. Pod širým nebem na nádvoří galerie Slováckého muzea se v 16 hodin rozezní první nástroje profesionálních hudebníků, aby zájemcům představily zajímavou směsici barokního stylu s pravým jazzem.

„Tyto dva světy na první pohled rozdílné hudby mají mnoho společného. Oběma je totiž vlastní improvizace, a proto spojení Slováckého komorního orchestru a F dur Jazzbandu je vlastně přirozené," vysvětlil neobvyklou kombinací tónů houslista Jiří Pospíchal, který zde sám vystoupí jednak jako člen orchestru, jednak jako sólový umělec. „Vystoupení bude rozděleno na tři sekvence. V první zahraji sólově skladby A. Vivaldiho a T. Albinoniho, v druhé se představí F dur Jazzband se svým klasickým repertoárem, a v poslední třetině zahrají oba soubory dohromady," poodkryl plán koncertu Jiří Pospíchal.

Slovácký komorní orchestr tak odehraje poslední, čtvrtý koncert v sezóně 2015/2016. Krátká mezisezónní pomlka bude trvat do října. Orchestr je tvořen mladými profesionálními hudebníky, kteří mají k oblasti Uherskohradišťska specifický, vřelý vztah a často jsou pedagogy místních základních uměleckých škol. V čele SKO stojí dvě výrazné umělecké osobnosti, houslista Jiří Pospíchal a violoncellista David Hrubý. F dur jazzband Zlín je 13 členná formace špičkových hudebníků ze Zlína, která působí na klubové a festivalové scéně od roku 1994. Kapela staví na výjimečném projevu vokalistů Zuzany Sapárové a Rolanda Hamaje.

Nabídka na příští víkend

Festival DOMIDOM oslaví 25. výročí Církevní školy v Bojkovicích

Kdy: pátek 17. června od 14.30 hodin
Kde: Bojkovice

Setkání současných, minulých, ale i budoucích žáků a jejich rodičů Církevní střední odborné školy (CSOŠ) v Bojkovicích bude i letos, stejně jako v předchozích pěti letech, provázeno festivalem DOMIDOM. Jeho 6. ročník navíc odstartuje také 25. výročí od založení školy, takže o bohatý doprovodný program se návštěvníci z řad veřejnosti nemusí obávat. V pátek 17. června od 14:30 hodin postupně kantoři, ale také pozvaní hosté, předvedou divadelní hru, uspořádají soutěže pro děti a vylosují bohatou tombolu. Na hřišti v areálu školy pak vystoupí skupiny Prorokec či Až na pár vyjímek, divákům pak zatančí soubor Světlovánek.

„Festival vznikl před šesti lety u příležitosti dvacátého výročí školy a od té doby se jedná o společnou akci učitelů a žáků školy, kteří zde prezentují své kulturní vlohy. Zároveň s tím tak dáváme okolí vědět, že zde v Bojkovicích sídlí sice malá, ale výjimečná škola," odhalila historii vzniku festivalu DOMIDOM bývalá ředitelka CSOŠ v Bojkovicích Helena Hřebačková, která tam jako pedagog stále působí.

Církevní škola v Bojkovicích byla založena Českou kongregací sester dominikánek prvního ledna 1990. Začínala nejprve jako dívčí katolická škola. Poté změnila název na Církevní střední odbornou školu Bojkovice. Původně rodinný koncept nahradilo její sociální zaměření s obory sociálního vychovatelství a sociálního pečovatelství. V současnosti se zaměřuje především na výuku předškolní a mimoškolní pedagogiky.

Muzeum Bojkovska nabídne srovnání uměleckých fotografií klasickou a moderní technologií

Kdy: v pátek 17. června od 17.00 hodin
Kde: Muzeum Bojkovska

Jsou kvalitnější fotky klasickou technikou z filmu nebo moderní technologií digitálního zobrazení? Pokud vás někdy trápila otázka, zdali moderní způsoby zaznamenávání obrazu, které se neobejdou bez kvalitní tiskárny a počítače, obstojí v porovnání s klasickou technikou vyvolávání fotografických snímků, chystaná výstava v Muzeum Bojkovska by měla veškeré pochybnosti rozptýlit. Vernisáž s názvem Dvě podoby fotografie se uskuteční v pátek 17. června od 17 hodin.

„Představí se zde dva umělečtí fotografové otec Zdeněk a syn Jedna Mikšíkovi. Zdeněk Mikšík přitom fotí klasickým způsobem na film, který poté vyvolává. V porovnání s tím jsou snímky Jendy Mikšíka tvořeny moderními způsoby zachycování obrazu. K vidění tak budou především fotky krajin s možností konfrontace staršího stylu s tím novějším," doplnila informace vedoucí Muzea Bojkovska Eva Hamrlíková.