Na sedmdesát děl malíře Joži Uprky bude v roce 2011 vystaveno ve Valdštejnském paláci v Praze. Smlouvu s tímto záměrem podepsal v pátek ředitel Národní galerie Milan Knížák a předseda správní rady Nadace Moravské Slovácko Zdeněk Zemek. Výstava se uskuteční u příležitosti 150. výročí Uprkova narození.

„Celostátní výstava se stane příležitostí ukázat v tomto rozsahu a na této úrovni po více než půl století nejlepší díla Joži Uprky,“ uvedl mluvčí plánované Uprkovy výstavy Jiří Jilík.

Uprkova díla by měly na výstavu zapůjčit tuzemské i zahraniční galerie nebo soukromí sběratelé. „Sáhneme do všech sbírek, budeme shánět to nejlepší, co je k dispozici. To znamená, že oslovíme všechna muzea a všechny soukromé sběratele, ke kterým se dostaneme. Bude to jeho reprezentativní výstava, která by měla shromáždit to nejlepší,“ řekl ředitel Národní galerie Milan Knížák. Jedním z těch, kteří na výstavu Uprkova díla zapůjčí, je právě i předseda správní rady Nadace Moravské Slovácko Zdeněk Zemek. Ten jich má ve sbírce kolem stovky. „Jde o největší ucelenou sbírku,“ podotkl.

Ředitel Národní galerie přitom předpokládá, že bude o výstavu, umístěnou ve Valdštejnské jízdárně, velký zájem. „Myslím si, že Uprka je poměrně známý a vzbuzuje dost velkou pozornost. Má hodně moravských příznivců. Máme zkušenost, že výstavy lidí z přelomu devatenáctého a dvacátého století, kam Uprka patří, jsou vždycky hodně navštěvovány,“ uvedl Knížák.

Prostory Valdštejnské jízdárny dovolují vystavit pouze omezený počet děl. Přestože Uprka za svůj život namaloval více než tisíc obrazů, návštěvníci se budou moct pokochat pouze asi sedmdesátkou. Podle Knížáka je to ale ideální číslo.

„Prostor Valdštějnské jízdárny je akorát velký pro monografickou výstavu. Větší výstava už je totiž špatně vnímatelná,“ vysvětlil Knížák. Ten dále doplnil, že nad dalším umělcem, který by v budoucnu podobným způsobem reprezentoval region, zatím neuvažoval.

„Vystavujeme plastiky Uprkova bratra Františka, to by mohl být jeden z dalších umělců, zatím ale o nikom dalším neuvažujeme, protože tak výrazný zjev, jako byl Uprka tady zatím není,“ uvedl Knížák.

Výstavu děl Joži Uprky v tak velkém rozsahu budou moct příznivci jeho tvorby zhlédnout po osmdesáti letech. Poslední velká výstava se totiž uskutečnila v roce 1931, a to k sedmdesátému výročí umělcova narození.