O čem je příběh Táty?

Pro mě je příběh Zellerova Táty hodně citlivé téma, protože se velmi podobá příběhu z mého soukromí. A také o stáří, porozumění a pochopení.

Co bylo při studiu role pro vás nejtěžší?

Přenést se přes osobní zážitky a podívat se na svoji roli více s nadhledem a humorem.

Jak se vám spolupracuje s režisérem Tomášem Pavčíkem?

Tomáš je velice pohodový a talentovaný režisér. Vlastně mě mrzí, že už to naše zkoušení končí. Bylo nám všem v jeho přítomnosti velmi milo.

Komedie se ihned po prvním uvedení stala velmi populární. Co myslíte, že diváky do hlediště nejvíc láká?
Vůbec se nedivím, že Zellerovy hry mají v zahraničí takový úspěch, protože v nich ukazuje současné problémy s nadhledem a humorem. Najdete tam prvky detektivky a občas vás i zamrazí. Snad si jeho Táta získá i hradišťského diváka tak, jako si získal nás herce. Protože Vladimír je prostě úžasný Táta.

Vladimír Doskočil Tátou

Slovácké divadlo zítra na Malé scéně uvede premiéru hry Táta. Příběh o stárnoucím muži, jeho trablech v rodině a nečekaném rozuzlení, nastudoval s šesticí slováckých herců Tomáš Pavčík.

„Příběh Táty je o často smutné a nevyhnutelné části života, o stáří, kdy není každému dopřáno dožít v duševní a tělesné pohodě, o ztrácení jasných životních kontur a velmi těžkém rozhodnutí," prozrazuje o novince herečka Anna Pospíchalová a Kamil Pulec ji doplňuje: „Je to hra o životě se vším všudy. O tom, aby si všichni mladí uvědomili, že jednou budou staří."

Jakkoliv by se mohlo zdát, že hra pojednává jen o smutných věcech, opak je pravdou. „Jedná se o hořkou komedii, autor s nadsázkou a humorem vplétá samotného diváka do zmatené hlavy hlavního hrdiny," uklidňuje diváky režisér Pavčík.

Hlavní roli stárnoucího muže vytvořil Vladimír Doskočil, který se touto rolí rozloučí se stálým angažmá. „Vladimír Doskočil je ideální představitel hlavní role, už na čtené zkoušce mě dojal téměř k slzám," uzavírá Anna Pospíchalová. Premiéra proběhne na Malé scéně Slováckého divadla od 19.00 hodin.

Táta – tragikomedie o každém z násAbsurdní rodinné drama o tom, jak stáří proměňuje pohled na domov, osobní věci, příbuzné i sama sebe, napsal v roce 2013 mladý francouzský dramatik Florian Zeller speciálně pro slavného herce Roberta Hirsche.

Býval André tanečník nebo inženýr? Žije se svou dcerou nebo se odstěhovala do Londýna? Kdo je Pierr a ten cizí člověk s kuřetem v jeho kuchyni? To je jen pár otázek, honící se v hlavě šarmantnímu starému muži, který touží po klidném životě. Příběh o stárnoucím elegánovi, kterému se už všechno plete, se ihned po uvedení stal velkým hitem nejen v Paříži, ale i ve Velké Británii a získal několik ocenění. Co diváky na Tátovi přitahuje?

„Téma stáří se v současné době více či méně dotýká každého z nás. Florian Zeller napsal hru nesmírně citlivě, živě a bez kompromisů dokáže diváka vtáhnout do děje tak, aby i on byl na chvíli v kůži člověka s kognitivní poruchou, nebo toliko člověka, který je zkrátka jen starý a začíná ho zrazovat paměť," prozrazuje režisér novinky Tomáš Pavčík. Do hlavní role obsadil Vladimíra Doskočila, v dalších postavách se diváci mohou těšit na Jaroslavu Tihelkovou, Annu Pospíchalovou, Barboru Nesvadbovou, Kamila Pulce a Petra Čagánka

ČTĚTE TAKÉ: V inscenaci Táta exceluje herec Vladimír Doskočil

Autor: Josef Kajetán