„Stárci byli sice původně zvolení, ale nakonec své role vzdali, a tak jsme si museli poradit jinak. Na začátku července jsme se rozhodli, že hody uspořádáme, a začali jsme nacvičovat,“ prozradila Martina Němečková z Uherského Hradiště, která je vnučkou jankovického starosty Františka Šimka a tamních hodů se letos účastnila již popáté, a to i se svým bratrem Janem. „Dát dohromady chasu, která nakonec čítala čtrnáct párů, také nebylo jednoduché. Měli jsme asi nejmladší chasu v okrese, účastníkům bylo od třinácti do šestadvaceti let,“ dodala Němečková s tím, že i přesto, že nácvik byl složitější, se nevzdají a budou se do budoucna snažit tradici hodů v Jankovicích udržet.

Starosti se zajištěním stárků přitom neměli Jankovičtí od obnovení hodů v obci v roce 2002 poprvé. Ve třetím ročníku vzala na sebe funkci starší stárky Lenka Snopková z Napajedel a mladší stárky se zhostila Jana Viktorová. Ta musela na hodovou slavnost přijet až z Anglie. „Jako rodilý Jankovan bydlící v Napajedlech jsem hrdý na to, že naše dcera Lenka, ač byla přespolní, přispěla k pořádání jankovických hodů,“ nechal se slyšet Josef Snopek.

Adepty na stárky ale letos Jankovičtí podle starosty obce Františka Šimka měli. Ti příslib stárkování nakonec nedodrželi. „Možná budou stárkovat příští rok. A kdyby ne, máme vytipované jiné stárky. Odmítnou-li i oni, budou hody opět bez stárků. Snad mi Ondřej Nevařil s Janem a Martinou Němečkovými, když je pěkně poprosím, v hodové organizaci opět pomohou,“ konstatoval první muž Jankovic.

I v letošním roce byla polovina chasy přespolní. Nikomu to však nevadilo a průvodu to na kráse také neubralo. „Letošní ročník se rozhodně velice povedl. Od obce jsme dostali víno, večeři a zákusky, ale choreografii a další organizaci jsme si zajišťovali sami. Proto také hodové dozvuky budou veselé,“ dodala Němečková.

Krojované páry doprovázela Staroměstská kapela a večer jim vyhrávala i Velehradská cimbálová muzika. V neděli pokračovaly hody obchůzkou chasy po vesnici a zábavou.

Tereza Bičanová