Spousta lidí zamířila z náměstí rovnou na kulturák, kde se konal Vánoční koncert Janka Ledeckého s Nostitz Quartetem. A ačkoliv tyto dvě akce spolu nesouvisely a měly každá jiného pořadatele, jedno měly přece jen společné – pomohly Broďanům navodit tu správnou předvánoční náladu a atmosféru.

Stálice českého hudebního nebe Janek Ledecký jezdí adventní koncertní šňůry se světově uznávaným smyčcovým Nostitz Quartetem a svými dvěma kolegy Štěpánem Smetáčkem a Dave Mandézem už nějaký ten rok. Do Brodu, pokud se nepletu, se vrátil po 4 letech. V téměř vyprodaném velkém sále Domu kultury byly tentokráte v převaze ženy (o jo, když on je Janek pořád pěkný chlap, co si budeme povídat a když k tomu ještě zazpívá, že jste Pěkná, pěkná pěkná…).

Jmenovaná písnička zazněla v symfonické úpravě v první části koncertu, spolu s dalšími zpěvákovými hity (Na ptáky jsme krátký, Proklínám, Budu všechno, co si budeš přát ad.). Kromě toho si posluchači vyslechli i několik písniček od Jankových oblíbených zahraničních hudebníků a originál anglickou koledu od baskytaristy Dava Mendéze, původem Londýňana.

Po přestávce následovala „vánoční" část, kterou s Ledeckým odstartoval dvěma koledami studentský sbor Campana z uherskobrodského gymnázia. „V každém městě, kde vystupuji, mám požadavek, aby se mnou vystoupil nějaký místní dětský sbor. Všude chodí ty malé dětičky a v Brodě jste mě teda zaskočili, nečekal jsem tu takovéto slečny," přiznal zpěvák.

A pak už následovaly známé i méně známé vánoční písně a koledy, mnohé s novými aranžemi. Některé z nich už k Vánocům patří pomalu stejně neodmyslitelně jako Purpura (A od těch časů, Ryba rybě). Nostitz Quartet jim svým smyčcovým doprovodem dodal na emotivnosti. V jedné skladbě se čtveřice muzikantů představila i ve své obvyklé poloze a zahrála klasiku, což bylo takové milé pohlazení z jiného soudku, přesto však vánočně znějící.

I té nejočekávanější a nejslavnější Jankovy skladby se Broďané dočkali. Písnička Sliby se maj plnit o Vánocích završila krásný, téměř dvouhodinový koncert a sál po ní tleskal zpěvákovi ve stoje. Vytleskal si několik dalších přídavků, včetně koledy, kterou všichni účinkující zahráli foukáním do různě plných lahví.

Autor: Markéta Švehlíková