Kamnomilové jsou spolkem, který sdružuje milovníky tepla kachlových kamen. Jen v Jalubí se takových nadšenců nachází sedmnáct. Na sobotní ples jich však dorazily téměř dvě stovky ze všech koutů Slovácka i mimo něj. Prezidentem Spolku přátel kachlových kamen je František Večeřa. „Spolek příznivců kachlových kamen vznikl asi před šesti lety. Je to parta kamarádů, kteří kachlová kamna, jejich teplo a pohodu mají velice rádi,“ charakterizoval spolek prezident Večeřa.

Jako každé sdružení, také kamomilové se pravidelně střetávají. Sezení se vždy odehrávají U Burdů. Hospůdka se svými dispozicemi – vytápěná je dvěma kachlovými kamny, takzvanými kachláky – je totiž doslova Mekkou kamnomilů. „Setkáváme se tady každý třetí týden v měsíci. Na takovém sezení kamnomilů si povídáme, jak nám kamna fungují a vyměňujeme si zkušenosti s tím, co je pro ně ještě třeba udělat,“ prohlásil Večeřa. Vzápětí však přiznal, že takové setkání je především vítaným posezením party přátel.

„Samozřejmě náš spolek je takové šibalství. Večer si dáme decinku vína, je tady pohoda. Všechno se odehrává tady v této malé hospůdce U Burdů. Sám pan Burda byl jedním z iniciátorů, kteří naše sdružení založili,“ připustil prezident netradičního spolku.

Mimo od kamen vyhřáté hospůdky čekalo v sobotu návštěvníky poutavé vystoupení hradišťských kouzelníků. Hrála kapela Rytmix a servírovaly se zvěřinové speciality. Mezi iluzionistickými čísly nechyběly ani skutečné skvosty. O zlatý hřeb se postaral kouzelník Jaroslav Hadaš, který přímo v sále na několik vteřin připravil prezidenta Večeřu o hlavu.

A co kamnomilové na svých kachlových mazlíčcích tak milují? „Kouzelné je to jejich příjemné teplo. Když člověk přijde domů a zatopí si v kamnech, je to taková večerní poezie po té celodenní námaze,“ shodují se kamnomilové.