„Výstava se nese v poněkud naivním duchu, mimo cyklus Jak zarámovat nebe je k vidění i starší tvorba a abstraktní geometrické kompozice. Mám rád jak kubismus, surrealismus, tak naivismus i tu abstrakci, takže se s tím musí divák smířit, že ten můj obraz je občas trochu víc kulatý a jindy trochu víc hranatý,“ prozradil Jan Botek s úsměvem.

„Honza Botek je bezesporu člověk až renezančního záběru, neboť patří mezi nejaktivnější lidi, které znám. A to jak v různých profesních záležitostech, tak coby výtvarník - maluje, připravuje výstavy sobě i kamarádům, v poslední době v nádherné galerii v Ostrožské Nové Vsi, vydává nástěnné kalendáře, v minulosti dělal manažera proslulému malíři Zdeňkovi Targusovi Červinkovi, a to ještě stihne zpívat ve sboru Krasavci, iniciovat v Ostrožské Nové Vsi místní muzeum lidové kultury, oživovat tradiční kulturní akce a tak dál,“ popisuje hyperaktivitu Jana Botka Miroslav Potyka.

Domnívá se, že z každé té tvůrčí etapy si Jan Botek dokázal něco podstatného přenést do svého rukopisu. „A není těch výtvarných disciplin a směrů málo - fotografie, kresby, litografie, pastely, olejomalby, sochy, happeningy, naivní umění, kubismus, surrealismus, bodyart, nonsensart,“ vyjmenovává Potyka.

Vernisáž tvorby Jana Botka v Galerii HUB 123:

Výstava obrazů Jana Botka v uherskohradišťské Galerii HUB 123 | Video: Pavel Bohun

Podle jeho slov hledá Jan Botek náměty v okolní realitě (krajina, tradiční architektura, kostelíky, kaple, zátiší) i ve světě snů a fantazie. „Říká tomu otisk reality v podvědomí, nevyhýbá se ani stylizovaným portrétům a figurálním motivům. Jeho obrazy jsou moderně cítěné, ale přitom sdělné, plné tajemství a záhad, ale také hravého humoru a nadhledu,“ uvádí Miroslav Potyka.

Vernisáž tvorby Jana Botka se konala 3. května a po celou dobu ji skladbami hudebně podkreslovalo seskupení Žlutá ponorka.

Jan Botek z Ostrožské Nové Vsi se narodil v roce 1962. Od roku 1986 byl členem Výtvarné skupiny při SZK Uherské Hradiště. V té době ve skupině aplikoval svoji Školu výtvarného myšlení vynikající (ale bohužel za totality oficiálně zakázaný) pedagog, teoretik a historik umění prof. Igor Zhoř z Brna. Nyní se Jan Botek se věnuje malbě (olej a pastel), grafice a kresbě.