Na Uherskohradišťsku a Uherskobrodsku je v systému IZIP registrována sedmdesátka zdravotnických zařízení. Jednou z nich je praktická lékařka pro děti a dorost v Uherském Hradišti Parvine Gricová.

„Do IZIPU jsem se zaregistrovala před několika lety. Většina mých pacientů se tam rovněž přihlásila. Dětem do jejich internetových zdravotních knížek zapisuji údaje o veškerých očkováních, alergiích a nemocech. Kdyby tento způsob používali všichni lékaři, nemocnice, laboratoře a záchranná služba, odpadla by duplicitní vyšetření a komunikace mezi lékaři by byla mnohem jednodušší,“ domnívá se Gricová. Zároveň vzpomněla zkušenost, kdy sami rodiče její záznamy na internetu kontrolují.

Výhoda při cestování

Systém má fungovat tak, že lékař se souhlasem pacienta nahlédne do jeho internetové zdravotní databáze a rychle tak zjistí potřebné údaje o jeho nemocech, očkováních či užívaných lécích. „Mým pacientkám přináší IZIP výhodu hlavně při cestování nebo při studiu v jiném městě. Jestliže žena potřebuje akutně vyšetřit u jiného lékaře, pomocí IZIPU mu může poskytnout veškeré informace o svém zdravotním stavu,“ zmínila hradišťská gynekoložka Zdenka Rajmicová, která také většině svých pacientek zápisy do elektronických knížek provádí.

Ulehčení nemocnici i záchranářům

Problémem systému IZIP je podle lékařů to, že jej podporují jen některé zdravotní pojišťovny a že do něj nejsou zapojeny všechny zdravotnické subjekty. Jedním z těch hlavních je Uherskohradišťská nemocnice.

„My členy IZIPU zatím nejsme. Myšlenka se nám určitě líbí, ale chceme počkat, až bude projekt více propracovaný a důvěryhodný,“ uvedl mluvčí Uherskohradišťské nemocnice Jan Hrdý. Podobné stanovisko má také Záchranná zdravotnická služba Zlínského kraje. „My v systému rovněž registrováni nejsme. Prozatím je to pro nás neefektivní. Kdybychom takto měli přístup do karet všech pacientů, ulehčilo by nám to práci. Takže je spíše otázka budoucnosti, jestli bude v systému registrován každý občan,“ poznamenal mluvčí krajské záchranné služby Petr Olšan s tím, že v současné době záchranáři získávají informace o pacientech buď od příbuzných, svědků nebo od ošetřujících lékařů.

Zatímco někteří pacienti mají podle lékařů strach, že jim do karty na internetu může každý nahlížet, některým se myšlenka IZIPU líbí. „Takový projekt mi připadá velice užitečný. Můj lékař mi o této službě neřekl, ale rád bych se tam zaregistroval. Myslím, že může hlavně pomoci diabetikům či epileptikům,“ vyjádřil se Tomáš Kotačka z Uherského Hradiště.