V novince Úča musí pryč! budete hrát učitelku. Sama jste vystudovala Střední pedagogickou školu. Pomáhá vám to nějak při studiu role?

Splynutí s rolí pro mne bylo překvapivě snadné, nebo spíš nepřekvapivě. Nějakou tu pedagogickou zkušenost za sebou mám, takže stačilo jen pořádně zavzpomínat, protože doba, kdy jsem ukončila studium na pedagogické škole, je už hodně vzdálená. Mnohé se ve školství změnilo a mění. Ale určitě mi při vytváření role pomáhají znalosti ohledně rozsahu a způsobu přípravy na vyučování, na co všechno se musí učitel nachystat, co všechno musí vymyslet, aby zaujal a samozřejmě i něco dětem předal. A jakožto rodič a pravidelný účastník třídních schůzek mám také zážitků dostatek.

Jaká byla vaše školní léta? Setkala jste se někdy s podobným pedagogem nebo problémem, jaký se řeší ve hře?

Pokud se budeme bavit o škole základní, tak tato léta byla z mé strany vzorná. V rámci svých možností jsem se pilně učila k radosti rodičů, takže ani „koule“ z přírodopisu je nerozházela, věděli, že to byla výjimka, teda kromě matematiky, která je pro mě doposud návštěvou Marsu. Na druhou část otázky odpovídám ne, nesetkala. Víc se o tom rozepisovat nechci, abych neprozradila divákům zbytečně moc.

Komedie se bude hrát přímo ve školní třídě ZŠ UNESCO. Pomáhá fakt, že zkoušíte a budete hrát ve třídě nebo je to naopak v něčem složitější, než hrát na jevišti Slováckého divadla?

Poměřovat hraní na našem velkém jevišti s hraním ve školní třídě není možné, ten rozdíl je přímo propastný. Z Malé scény jsem zvyklá na těsný kontakt s diváky, ale myslím, že v Úči půjde o blízkost ještě úplně jiného druhu. Budeme totiž diváky doslova obklopeni, ale těžko si můžu představit ideálnější a autentičtější prostředí pro tuto hru. Sama jsem zvědavá, jak to budou diváci vnímat.

Nabízí se i otázka, zda si dovedete návrat za katedru představit i teď?

Nedovedu. Snad jen jako učitelka v mateřské školce, kde ještě děti touží po tajemstvích, bývají nadšené i z maličkostí a chovají pedagogy v úctě. Ale nechci, aby to vyznělo jednostranně v neprospěch starších žáků. Nic není černobílé. Moc bych si přála, aby vzdělání a vzdělávání dosahovalo vyšších příček v našich hodnotových žebříčcích.

O čem je komedie Úča musí pryč!

Pětice rodičů vyzve třídní učitelku svých dětí, aby se třídnictví vzdala. Výuce prý chybí koncept, atmosféra v 5. B je špatná, žáci mají z učitelky strach. A to se má navíc brzy rozhodovat o přestupu dětí na víceletá gymnázia. Paní učitelka Milerová však nechce na návrh rodičů jen tak přistoupit – a velmi vyostřená třídní schůzka začíná. Novou komedii připravuje režisér Michal Zetel v netradičním prostoru školní třídy. Vedle Ireny Vackové se diváci mohou těšit na Terezu Novotnou, Pavlínu Hejcmanovou, Jitku Hlaváčovou, Petra Čagánka a Josefa Kubáníka. Premiéra proběhne příští pondělí. Zájem diváků je tak obrovský, že je vyprodáno už patnáct představení.

Herečka Irena Vacková se narodila v roce 1970 ve Vsetíně. V letech 1990 – 1994 studovala činoherní herectví na Janáčkově akademii múzických umění v Brně. Působila v Divadle Bolka Polívky a v pražském Činoherním klubu, kde hrála roli Svatavy ve hře Ladislava Smočka Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho. Ve Slezském divadle Opava ztvárnila Káču v Divotvorném hrnci. Objevila se také ve filmu, televizi a rozhlase. Ve Slováckém divadle je v angažmá od roku 1994. Nejnověji ji diváci mohou vidět například jako Paní Argantovou v komedii Falešné našeptávání nebo jako Myrtle v Králově řeči.