Veledílo olomouckých pekařek vyrobené z piškotu, krému, marmelády a marcipánu si tam přijeli přeměřit zástupci pelhřimovské agentury Dobrý den a zaevidovali jej do České databanky rekordů. Stal se tak největším cukrářským beránkem, kterého kdy v tuzemsku vyrobili. Byl tak překonán bezmála o padesát kilo. Dosavadní rekord z roku 2007 tak byl překonán bezmála o padesát kilo. „Bylo složité přepravit jej z místa vzniku, tedy z Olomouce, do Uherského Hradiště. Cesta byla velmi dlouhá. Aby nepřišel k újmě, nejeli jsme rychleji než čtyřicet kilometrů za hodinu,“ hovořila o přemístění rekordmana na místo určení Jarmila Jonáková, provozovatelka cukrářské výroby, v níž obrovské sladké pečivo vzniklo.
Součástí Velikonočního putování Vinohradskou ulicí, organizovaného nadací Děti-kultura-sport, byla také speciální výstava beránků, které vlastnoručně upekly návštěvnice akce. Těm požehnal páter Petr Dujka. Tříčlenná porota pak vybrala toho nejhezčího, jehož autorka, Božena Tvrdoňová z Míkovic, od nadace Děti-kultura-sport obdržela poukaz na zájezd do Říma pro dvě osoby v hodnotě pětadvaceti tisíc korun. „Já se úplně třesu, s výhrou jsem vůbec nepočítala. Každý rok peču kolem čtyřiceti beránků. Ty pak rozdávám rodině a koledníkům. Původně jsem chtěla dát do soutěže ještě hezčího beránka. Ten nám ale spadl a rozbil se“, prozradila šťastná výherkyně.
Všichni beránci nakonec skončili na táccích návštěvníků akce. Jen ten rekordní zaplnil šestnáct stovek tácků. Velikonoční putování patřilo také dětem. Ty se mohly svézt speciálním vláčkem, podívat se na vystoupení Michala Nesvadby nebo si zasoutěžit. Nechyběl ani jarmark lidových řemesel, tradiční pletení žil, výroba kraslic či ukázky košíkářství, paličkování a výroby dekorací ze šustí. Večer pak patřil milovníkům dobrého vína a slováckého folkloru.
Obří velikonoční pochoutka vážila přes sto padesát kilo
Olomouc – O zápis v knize českých rekordů soutěžil velikonoční beránek, který od středy do pátku vznikal v cukrářství Katrin v Chomoutově, místní části Olomouce. Čtyři cukrářky pracovaly padesát hodin na obrovském, stosedmdesáticentimetrovém beránkovi, který vážil sto padesát pět kilogramů a na jehož výrobu padlo více než sedm stovek vajec a přes dvacet kilo marcipánu.
Při pohledu na monumentální cukrářský výrobek se slovu „beránek“ nechce přes rty. Forma na takový kus se určitě nikde nevyrábí. „Inspirovaly jsme se tím, jak vypadá skutečný beran,“ prozrazuje šéfka pracovního týmu Jarmila Jonáková.
Cukroví velikosti obrovského zvířete je úžasným lákadlem zdaleka nejen pro oči. Ani chuťové pohárky rozhodně nepřijdou zkrátka. „Oproti obvyklým velikonočním beránkům, kteří mají uvnitř pouze piškot, obsahuje ten náš v sobě ještě krém a marmeládu,“ vysvětluje cukrářka.
Hlava a tělo musely připravovat šikovné ruce zvlášť. Až nakonec dojde ke spojení obou částí těla. „Tráva je na jaře hodně zelená, uděláme ji ještě zelenější,“ přemýšlela cukrářka při výrobě kokosové trávy. Za chvíli přibyla i dvě obří vejce.
Doposud největší dort, který v cukrářství vyrobili, vážil čtyřicet kilo. Maxiberánek, kterého neslo minimálně šest mužů, prodělal krátký zimní spánek v chladu a v neděli putoval na velikonoční slavnosti v Uherském Hradišti. Tam dorazili i komisaři pelhřimovské agentury Dobrý den, kteří zvíře přeměřili a rozhodli o zápisu do české knihy rekordů. Předchozí rekordman z produkce pražských pekařů vážil sto deset kilogramů.
První odborné zakrojení provedla sama cukrářka. „Budeme muset odkrajovat po částech – uříznout vždy jeden plát a ten porcovat,“ plánovaly ženy z chomoutovského cukrářství. Ten, kdo dorazil do Vinohradské ulice, se nemusel obávat, že by na něj nezbylo. „Minimálně patnáct set porcí z beránka bude,“ očekávala Jonáková.
(par)