Stejně jako v uplynulých letech budou podstatnou část kulturních programů tvořit folklorní soubory, cimbálové muziky a mužské a ženské sbory. My jsme pro vás do Folklorních ozvěn připravili výběr programů, v nichž bude mít folklor převahu.

V sobotu 8. září ráno v osm hodin, kdy se budou v Mařaticích ve Vinohradnické ulici scházet účastnící folklorní části průvodu, je připraven improvizovaný pořad Dobré ráno z vinohradů v podání Folklorního studia Buchlovice. Průvod do areálu města (přes nám. Míru, křižovatku, Palackého náměstí, Hradební a Poštovní ulici na Masarykovo nám., kde bude mimo jiné probíhat jarmark) vyjde v devět hodin.

Od devíti hodin se v Galerii Slováckého muzea a od jedenácti hodin u muzea ve Smetanových sadech budou prezentovat lidová řemesla a jejich tvůrci.

Od jedenácti do půl čtvrté odpoledne se představí jednotlivé mikroregiony, v jejichž programech pochopitelně bude převažovat folklor: Uh. Hradiště – Masarykovo nám., Ostrožsko – Reduta a nádvoří, Za Moravú a hosté – Smetanovy sady, Dolní Poolšaví – pasáž hotelu Slunce, Buchlov – nádvoří františkánského kláštera, Východní Slovácko a hosté – nádvoří bývalého justičního paláce (SUPŠ) a Staroměstsko – nádvoří Staré radnice.

Například Hradiště budou na Masarykově náměstí od jedenácti hodin v půlhodinových vstupech reprezentovat postupně Cifra, Hradišťánek, Cimbálová muzika Jaroslava Čecha s taneční skupinou, Burčáci, mužský a ženský sbor a chasa z Míkovic, Old Stars Hradišťanu a CM Linda a Kunovjan. Od 14.30 hod. se na Masarykově náměstí uskuteční přehlídka mužských folklorních sborů z Kyjova, Vacenovic, Dubňan, Milotic, Ratíškovic a Kunovic, doprovázet bude Cimbálová muzika Jury Petrů z Kyjova.

Hlavní folklorní program slavností má název Setkání u Slovácké búdy a od šestnácti do osmnácti hodin se představí v roli hostitele hradišťská Cifra a jako hosté slovenské soubory Trenčan a Skaličan a Světlovan z Bojkovic. Slovem bude provázet herec Slováckého divadla Vladimír Doskočil.

Atraktivní jistě budou večerní besedy u cimbálu ve vinných sklepech v Mařaticích (U Lisu – cimbálová muzika Lúčka, U Marholtů – Babica, U Dvořáků – Cifra a Včelaran, U Pospíšilů – Velehrad, v Synotu – Kapka a U Musilů – Kunovjan), dále u Slovácké búdy – Harafica a U Juráků na Tyršově náměstí – Pozdní sběr.


V neděli 9. září bude ke koštu vína v Redutě hrát od půl desáté cimbálová muzika Sudovjan, v deset hodin na Masarykově náměstí zazpívá Jarmila Šuláková se skupinou Fleret a v 11.40 je vystřídá Hradišťan. Ve vzniklé přestávce uvidíte přehlídku ženských svatebních krojů. Přehlídka dětských svátečních krojů bude k vidění v atriu Staré radnice. A ti, kteří ještě nebudou z dvoudenního maratonu unaveni, mohou v Sadech odpoledne navštívit tradiční derflanské hody s právem.