Seniora (ročník 1971) není třeba podrobně představovat, vždyť jenom v uplynulých pěti letech vystavoval v řadě měst a obcí (Slavičín, Velehrad, Veselí nad Moravou, Uh. Hradiště, Luhačovice, Praha, Velká nad Veličkou, Blatnice, Uh. Brod, Čejč).

Malovat začal v dětství, v 16 letech se stal členem Výtvarné skupiny SZK v Uh. Hradišti. Zprvu to byly realistické vesnické scenérie, pak výraznější imprese a stylizace a také figurální motivy a portréty. Jeho rukopis ovlivnila i litografická tvorba, ovlivněná poetikou naivních malířů, které se začal věnovat po roce 2000.

Z těchto grafických listů připravil několik populárních nástěnných kalendářů a tvoří základ výstav. Námětově čerpá z živé i mizející folklorní tradice Horňácka, Dolňácka a Strážnicka.

V úterý 11. července 2023 by se Zdeněk Galuška, autor knih Slovácko sa súdí, Slovácko sa nesúdí, dožil 110 let.
Životní peripetie Zdeňka Galušky, autora předlohy seriálu Slovácko sa nesúdí

František Pavlica junior se narodil v roce 1996, absolvoval SOU a pracuje v rodinné firmě svého otce - od něhož v dětství také pochytil první impulsy k malování. Navštěvoval i výtvarný obor ZUŠ ve Veselí nad Moravou u Lenky Jurečkové, ale chtěl jít spíš vlastní cestou - takže se považuje za autodidakta a malování je pro něj koníčkem.

Inspiraci hledá spíš v okolní, dobře známé krajině, zajímá ho i vesnická a městská architektura. Maluje spíše v realistické poloze, občas experimentuje s barvami. Oblíbil si i noční motivy.

Benefiční koncert Večer lidí dobré vůle na Velehradě vynesl 805 tisíc korun pro potřebné, úterý 4. července 2023
Benefiční Večer lidí dobré vůle na Velehradě pomohl potřebným. Vynesl 805 tisíc

Výstava Františků Pavlicových nese název U nás doma na Slovácku a bude zahájena v Louce (Čechův dvůr) v sobotu 15. července v 17 hodin, zahraje Cimbálová muzika Petra Galečky a zazpívá mužský sbor z Hroznové Lhoty. Výstava bude otevřena po dobu Horňáckých slavností ve Velké nad Veličkou ve dnech 20. až 23. července (čtvrtek a pátek od 15 do 20 hod. a o víkendu od 11 do 20 hod.) a pak až do konce srpna v otvírací době Čechova dvora.

autor textu: Miroslav Potyka