„Pořád jsme se nemohli rozhodnout. Rodičům jsme to oznámili až čtyři týdny před hodami. Čekala nás tedy spousta příprav a zařizování,“ vysvětluje Špalková s tím, že cukroví na hody už nestihla napéct, a musela ho proto objednat.

Se svým stárkem a současně i partnerem se Špalková seznámila kde jinde než na hodech. Oficiálně však spolu chodí teprve půl roku. „Oba máme rádi folklor a nechceme, aby hodová tradice kvůli nezájmu mladých v Huštěnovicích zanikla. Oba také vlastníme svůj kroj. Hody máme moc rádi, protože je to skvělá příležitost, kdy se z mladých lidí v dědině stává dobrá parta,“ zamýšlí se Špalková.

Zároveň také tvrdí, že žádný folklorní soubor nikdy nenavštěvovala. K tradicím hodů ji prý vedla láska k tancování a písničkám. Rovněž její rodiče folklor milují a občas se také obléknou do kroje. „Proto byli moji i Jirkovi rodiče rádi, že jsme se nakonec rozhodli role stárků vzít. Všichni si to totiž ve skrytu duše přáli,“ dodává Špalková s tím, že si z ní i Jiřího Zezuly rodina i přátelé utahují, jestli si náhodou neoblékne příští rok místo kroje svatební šaty.

Přečtěte si také:

Huštěnovice: hodový průvod vedli jen starší stárci