Slovácké divadlo zažívá velkou dálost, o které se jiným souborům ani nesní. Už deset let uvádí komedii 1+2=6, už deset let přivádí diváky k nekonečným salvám smíchu. Kromě dramaturgyně Ivy Šulajové, jež nápad spojit dvě slavné hry do jedné realizovala, režiséra Roberta Bellana a herců, má na pozoruhodném výsledku lví podíl i autorka kostýmů a masek Šárka Bellanová. "Smích v hledišti se za ty roky nezměnil," říká sympatická dáma před dalším představením.

Šárko, úspěšná komedie 1+2=6 oslaví na konci května deset let na scéně. Jak tohle výročí vnímáte vy?
Dívám se na plakát, který jsme tehdy fotili před divadlem. Čas rychle letí a za těch deset let se toho spousta změnilo. Hercům přibylo dětí a vrásek, ale všichni vypadají pořád dobře a mám pocit, když občas koukám z portálu, že hrají se stejným nasazením jako tehdy. Smích v hledišti se za ty roky nezměnil, a to je pro ně myslím nejlepší hnací motor.

Jeden plus dvě je šest. Jitka Hlaváčová, Zdeněk Trčálek a Tereza Novotná.
Komedie 1+2=6 slaví deset let na scéně!

V inscenaci máte na starosti líčení, které je v ději velmi důležité, protože postavy během hry zestárnou o dvacet let. Jak těžký je to pro vás úkol?
Těžký ani ne, spíš zajímavý. A baví mě to pořád.  Zvlášť když „ostařuji" herce o dvacet let v patnáctiminutové pauze. Přidávám v ní holkám a Zdenkovi Trčálkovi nějaká ta kila vatonem, změní se střih i barva vlasů a podobně. Největší salvu smíchu ale vyvolává po pauze pleš Jožky Kubáníka.

Kromě líčení jste i autorkou kostýmů. Kde jste čerpala inspiraci?
Tak inspiraci čerpám všude kolem sebe pořád. V případě 1+2=6 kromě současnosti i ve starší době na konci sedmdesátých let. Právě posunutí doby o dvacet let bylo pro mne zajímavé i kostýmově. Nějak ty doby od sebe odlišit a zároveň se trefit do charakterů postav.

Robertovi do práce zas tak moc nemluvím

Hru režíroval váš manžel Robert Bellan. Bavíte se o práci i doma a máte možnost svému muži do práce mluvit?
Samozřejmě že po přečtení hry probíráme s Robertem každou postavu dlouho ze všech stran. Teprve potom hodím nějakou první představu na papír. Někdy se stane, že svou představou ovlivním i to jak na postavu Robert nahlíží, ale většinou jsem celkem „poslušná" a snažím se přizpůsobit jeho vizím. On totiž má už na začátku celkem jasnou představu i vizuální a je v tom dost nekompromisní. Takže mu do toho zas tak moc nemluvím.

Za deset let určitě dochází k velkému opotřebení, jak kostýmů, tak rekvizit. Vidí diváci pořád ty původní kostýmy, nebo se něco muselo měnit?
Jistě, hodně se vyměnilo, především boty u dam. A například jedny šaty, které jsem původně pořídila v sekáči už nevydržely a musely se ušít nové, podobné. Taky drobné kostýmové úpravy provázely výměnu hereček v roli Vicky. Divák to ale určitě nepoznal.

Vím, že první zkouška hry probíhala netradičně u vás doma na zahradě. Jak na ni vzpomínáte?
Vzpomínám už jen matně, že byla docela zima, přišla voňavá redaktorka z rozhlasu, ne moc oblečená se ohřívala u ohně a smrděla potom šťastně od kouře. A taky, že byla legrace, si pamatuju. Že se četlo dlouho a moc jim to čtení nešlo. Hlavně Zdeněk Trčálek byl frustrovaný, kolik textu se má naučit, a že to nedá (úsměv).

Žádost o ruku na hradišťském gymnáziu
Požádal ji o ruku přímo při vyučování na Gymnáziu v Hradišti

Vzpomenete si na nějaký další mimořádný zážitek spojený s touto inscenací?
Ani ne, pro mne je to mimořádná inscenace sama o sobě a zážitek je, že se pořád hraje i po deseti letech.

Na závěr, co byste komedii a kolegům k desátému výročí popřála?
Na závěr bych chtěla hercům popřát, aby je to pořád bavilo a inscenace byla pořád tak oblíbená a hrála se třeba ještě dalších deset let. To už ale nebudu muset nikoho po pauze „ostařovat", protože před začátkem hry se budou herci líčením omlazovat a o pauze se jen umyjí (úsměv).

Šárka Bellanová, autorka kostýmů  k mnoha inscenacím, a to jak ve Slováckém , tak v mnoha dalších divadlech. Diváci se s její prací setkali například u muzikálu My Fair Lady režiséra Stránského, ale především u komedií, jež na prkna přivádí její manžel Robert. Díky práci sympatické Šárky tak ožívají pravidelně postavy Rychlých šípů, ale i komedie 1+2=6, která právě slaví 10. narozeniny.

Kdo je kdo nejen na jevišti

Robert Bellan

Režisér Robert Bellan.Zdroj: archiv Slováckého divadlaRežisér a herec pochází z Hodonína. Ve Slováckém divadle působil v letech 1988 - 2001 jako herec, 3x zvítězil v divácké anketě Slovácký Oskar a stal se nejoblíbenějším hercem roku, za roli Bebse v komedii Charleyova teta získal cenu kritiky Největší z pierotů. Od roku 2001 spolupracuje se Slováckým divadlem jako režisér. Je podepsán pod jedním z nejúspěšnějších titulů v historii divadla - Rychlými šípy.

Ondřej Brzobohatý

Ondřej Brzobohatý.Zdroj: DENÍK/Jiří KopáčAutor hudby, známý skladatel, hudebník, moderátor a herec pochází z Prahy. Do povědomí se divákům poprvé zapsal moderováním prvního ročníku soutěže Česko hledá SuperStar. Je synem slavného českého herce Radoslava Brzobohatého a slovenské herečky Hany Gregorové. Hudbu k inscenaci tvořil složitě a po nocích, nakonec mu pomohlo, že se inspiroval atmosférou populárního seriálu Simpsonovi.

Josef Kubáník

Josef Kubáník.Zdroj: Archiv J. KubáníkaPředstavitel Stanleyho Gardnera, herec a mluvčí Slováckého divadla je rodák z Uherského Hradiště. V divadle působí od roku 1999. V poslední době exceluje jako autistický chlapec Kašpar ve hře Autista, za jehož ztvárnění obdržel v roce 2015 cenu odborné poroty Největší z pierotů. Kromě toho jej diváci mohou vidět například v Králově řeči nebo v legendárních Rychlých šípech. Často je objevuje i na televizní obrazovcem naposledy v seriálu Temný kraj.

Zdeněk Trčálek

Zdeněk Trčálek.Zdroj: Marek MalušekPředstavitel Johna Browna, herec Zdeněk Trčálek pochází ze Vsetína. Ve Slováckém divadle je v angažmá od roku 1999 a patří k oporám souboru. Momentálně diváky baví kromě taxikáře Browna například jako Červenáček v Rychlých šípech nebo Norman Basset v Nájemnících. Za roli mírně retardovaného Samka Táleho v inscenaci Kniha o hřbitově letos obdržel svého už třetího Slováckého Oskara.

Jitka Hlaváčová

Kabelku věnovala také herečka Slováckého divadla Jitka Josková.Zdroj: DENÍK/archivPředstavitelka Barbary Brownové, jedna z hvězd Slováckého divadla Jitka Hlaváčová, za svobodna Josková, patří ke stálicím a oporám souboru. Uherskohradišťská rodačka vystudovala brněnskou konzervatoř a v angažmá je už od roku 2001. Za tu dobu zde vytvořila řadu nezapomenutelných rolí, mezi jinými například oceňovanou Lišku Bystroušku. Obzvlášť se jí daří v režiích Jana Antonína Pitínského, se kterým nastudovala vedle Bystroušky i například Divou Báru či Kalibův zločin.

Tereza Novotná

Tereza NovotnáZdroj: Archiv Slováckoho divadlaPředstavitelka Mary Brownové se od dubna vrátila do divadla po mateřské dovolené. Rodačka z Brna byla za svůj mimořádný jevištní výkon v dramatu Henrika Ibsena Nora v roce 2013 nominovaná na prestižní hereckou Cenu Thálie a ve stejném roce obdržela cenu odborné kritiky Největší z pierotů. Tereza Novotná se vrací na jeviště Slováckého divadla hned ve třech komediích – Táta, Nájemníci a 1+2=6.