Velmi příznačně se v ten den ohlédlo dění v centru města za dobou, kdy tento činitel, mecenáš a politik žil, zejména pak v Panském domě, kde 14. října 1913 zemřel.
Dokonalou atmosféru začátku minulého století navodil v zahradě Panského domu Spolek elegantních dam, jenž na módní přehlídce předvedl oblečení secesní doby. Po jejich vystoupení přivítal moderátor Roman Švehlík na pódiu Václava Roberta z Kounic s jeho druhou manželkou Josefínou Horovou. S dokonalou vizáží a v dokonale padnoucím dobovém oblečení, je představovali manželé Bronislav a Alexandra Haluzovi. Krátce poté potěšily diváky v publiku členky Luhačovického okrašlovacího spolku Calma, přehlídkou historického spodního prádla.
„Ženám se určitě líbila, protože to bylo prádlo a mužům také, neboť bylo spodní," oglosoval Roman Švehlík ženské, rošťácky vtipné vystoupení.
Po krátkém proslovu hraběte Václava Roberta z Kounic, jenž přiznal svůj vztah k Uherskému Brodu a k jeho okolí, se na pódiu opět rozdováděly členky Luhačovického okrašlovacího spolku Salma, tentokrát se svým kabaretním číslem v rytmu charlestonu.
Po krátké pauze dorazil na zahradu Panského domu dožínkový průvod se soubory Olšava, Oldšava, Holúbek a Rozmarýn, kdy sérii jejich vystoupení předcházelo slavnostní předání dožínkového věnce do rukou hraběte Václava z Kounic. O velké finále tamního kulturního programu se postaral dětský folklorní soubor Perezvony z Ruska. Ten se blýskl svou kozáčkovskou ekvilibristikou a ve zhruba z poloviny zaplněné zahradě Panského domu tím pochopitelně vyvolal bouřlivý aplaus diváků.
Na Václava Roberta hraběte z Kounic rovněž vzpomínali v knihovně Františka Kožíka. V tamní čítárně, kde údajně zemřel, přichystali její zaměstnanci několikadenní pietní vzpomínku v podobě dobových publikací, knih a fotografií.
„Panský dům daroval ještě za svého života městu Uherský Brod na kulturní účely a je obdivuhodné, že se k něčemu takovému tehdy rozhodl," poznamenala vedoucí knihovny Věra Lovecká.
Druhá část vzpomínkových akcí na hraběte z Kounic vypukne v říjnu. Knihovna Františka Kožíka k tomu uspořádá dvě přednášky, o Pepčíně a o rodu Kouniců. Muzeum J. A. Komenského pak 24. října zahájí výstavu k 100. výročí úmrtí českého politika, vlastence a patrona brněnské vysoké školy nazvanou JUDr. Václav Robert hrabě z Kounic (1848–1913).
A čím tedy proslul JUDr. Václav Robert hrabě z Kounic? Jako poměrně radikální politik mladočeské strany, ale zejména jako mecenáš českého školství na Moravě. Coby poslanec se zasazoval za osmihodinovou pracovní dobu pro dělníky, rovný přístup žen ke vzdělání, zrovnoprávnění češtiny s němčinou na Karlo-Ferdinandově univerzitě.
U příležitosti sňatku s Josefinou Horovou věnoval 12. května 1908 svůj brněnský palác pro potřeby vysokoškolských studentů (nyní rektorát a menza Masarykovy univerzity na Moravském náměstí) a založil nadaci pro vybudování studentských kolejí (Kounicovy koleje). Pro své sociální smýšlení býval nazýván „rudý hrabě".
Sestra jeho první ženy Josefiny Čermákové byla manželkou hudebního skladatele Antonína Dvořáka, s nímž hrabě často pobýval na zámečku Vysoká u Příbrami. Svojí druhé ženě Josefině Horové nechal na drslavickém katastru postavit v pseudorománském slohu pětipatrový zámeček. Ten po Josefině dostal z lidového slovníku název Pepčín. V závěrečném roce II. světové války však byl zámeček vydrancován, a poté již chátral, až jej v roce 1981 (20 let po smrti Josefiny) nechaly tehdejší úřady srovnat se zemí.⋌(pb)
Luhačovické lázeňské listy říjen 1913:Smutnou povinnost konají dnes Luhačovické listy. Nuceny jsouce zaznamenati náhlé a neočekávané úmrtí dvou zvláště charakteristických postav z kruhů pravidelných lázeňských hostí našich a osoby všeobecně oblíbené a vážené pana Václava hraběte z Kaunic… Býval vítán mezi námi, býval vážen pro mimořádný význam šlechetného, vlasteneckého a lidumilného života, býval však nad to i všude milován, protože tento šlechtic vždycky byl především člověkem svrchovaně inteligentním, citově neobyčejně jemným moderním člověkem.