Díky stále se zvyšující popularitě hradišťského divadla se o ně začali zajímat filmoví režiséři. Letošní prázdniny tak jsou pro mnohé z nich ve znamení stříbrného plátna.

„Promiňte, nemůžu s vámi mluvit, protože točím. Zkuste zavolat večer,“ poprosil v telefonu držitel několika cen popularity Slovácký Oskar Martin Vrtáček. Právě v těchto dnech totiž natáčí v Praze a v Plzni film Miliardu let před koncem světa, kde hraje hlavní postavu genetického inženýra. Roli mu nabídl začínající režisér Tomáš Weinrep. Vedle něj se před kamerou objeví celá řada známých herců, manželku mu například ztvární Vanda Hybnerová.
Podobně na otázku, kde tráví letošní prázdniny, odpověděl i herec a mluvčí divadla Josef Kubáník.

„V červenci mám ještě pár dnů volna, i když zrovna ve středu jdu na zkoušku kostýmů, v srpnu začnu točit film Jméno. Bude to trošku hororový příběh z prostředí uherskohradišťské věznice,“ prozrazuje Kubáník. Režisér Ján Novák jej obsadil do role nevyzpytatelného bachaře. Spolu s ním se na plátně objeví i další jeho kolegové – Irena Vacková, Zdeněk Trčálek, Petr Čagánek, Vladimír Doskočil, ale také Jan Přeučil, Stanislav Zindulka a další.

O herce z Uherského Hradiště ale nestojí jen domácí produkce. Důkazem je například Jaroslava Tihelková, ta se objeví ve francouzském snímku, nebo Jitka Josková. Na ni čekají další natáčecí dny filmu Lištičky, vznikajícího ve slovensko–česko–irské koprodukci. Josková byla do příběhu obsazena jako jediná česká herečka.

„Je to velká zkušenost a já jsem za ni moc vděčná. A jsem i ráda, že dostáváme příležitosti my, na které se moc nemyslí. Co si budeme povídat, režiséři se většinou orientují na pražské umělce,“ poukazuje na situaci v českém filmu představitelka Divé Báry a dalších výrazných postav.
Všichni oslovení herci se ale shodují na tom, že nejlépe se cítí doma ve Slováckém divadle.

„U diváků poznáme okamžité reakce a víme, jak příběh, který na jevišti vidí, přijímají. A vzhledem k tomu, že je jich víc a víc, je to důkaz toho, že svoji práci děláme dobře,“ uzavírá Jitka Josková. Ji, stejně jako všechny další herce, jež se o prázdninách věnují natáčení filmů, mohou diváci opět vidět už poslední srpnový den. Slovácké divadlo totiž zahájí další divadelní sezonu reprízou muzikálu Donaha!