Před třemi týdny za to dostala pokutu ve výši 4, 3 milionu rublů, což je asi 2,6 milionům českých korun.

„Ruská firma parazitovala na dobré pověsti produktů Hamé a rovněž porušovala práva k ochranným známkám společnosti Hamé,“ uvedl generální ředitel Hamé s. r. o. Martin Jagoš.

Proti původnímu zamítavému rozhodnutí soudu prvního stupně se vedení Hamé odvolalo a následovalo jeho zrušení soudem vyšší instance a předáním k opětovnému přezkoumání. „V říjnu 2011 shledal 10. Apelační soud v Moskvě požadavky společnosti Hamé oprávněnými a společnosti Ruzkom uložil uhradit kompenzaci za parazitování a poškození značky Hamé. Doufejme, že se spor stane precedensem, který odradí další potencionální napodobitele,“ uvedl Jagoš.

V návaznosti na tento spor uložil i ruský antimonopolní úřad (FAZ) společnosti Ruzkom pokutu za nekalosoutěžní jednání. „Nekalá soutěž a porušování práv z ochranné známky jsou bohužel častými jevy v dnešním tržním prostředí,“ přiznávají odborníci z Halaxová & Halaxová TETRAPAT, patentové a známkové kanceláře.

Úspěch Hamé v Rusku však právníci předpokládali. „Případ jsem sice sledoval jen z informací na internetu, ale tady bylo celé napodobování tak okaté, že to nemohlo jinak dopadnout. I když… Rusko je Rusko…,“ prohlásil Jiří Pospíšil, právní zástupce, který se zabývá problematikou ochranných známek.

Jak dlouho působí Hamé v Rusku

Společnost Hamé na ruském trhu působí již od poloviny 90. let minulého století. V roce 2004 zde otevřela nový výrobní závod ve městě Vladimiru, přibližně 200 kilmetrů od Moskvy. V tomto závodě vyrábí paštiky, kečupy a kojenecké masozeleninové výživy, které distribuuje nejen na ruském trhu, ale i do dalších rusky mluvících zemí bývalého SNS. V roce 2010 dosáhlo Hamé v Rusku tržeb v hodnotě 815 milionů rublů.