Gospelové písně, velmi známé operní árie, vánoční písničky, kostelní písně a koledy jakoby o třetí adventní neděli uspávaly Ježíška v nedávno otevřeném unikátním dřevo-kovového betlému, ale bránu duší publika otevřely. Hluboký a radostný náboj do nitra návštěvníků vryla v podání The Gospel Family hned úvodní árie Va pensiere z opery Nabucco. V průběhu koncertu pak zazněly tradiční gospelové evergreeny, klasické skladby, vánoční písně i směs lidových koled. Osobní silou a kouzlem otevřel bránu duší posluchačů sbormistr Juraj Hort, vystudovaný inženýr ekonomie, pro nějž je dirigování sboru a navíc ještě jeho gospelová kapela pouhým hobby.

Koncerty Tarji, které zpěvem doprovázel pěvecký sbor Stojanova gymnázia Velehrad, se setkaly u posluchačů s velkým ohlasem.
Vánoční koledy znějí v podání Tarji Turunen úžasně a podmanivě

„Když jsem se dozvěděl, že budu zpívat v Kovozoo, nedokázal jsem si představit, v jakých prostorech se ocitnu. Po první písničce jsem veškeré pochybnosti o špatné akustice v sále ztratil. Obdivuji velmi početné publikum i tu úžasnou atmosféru, jakou tu dnes vytvořilo. Tenhle obrovský sál, to je místo hodné koncertů.“ řekl sebejistě Zdeněk Plech (41), sólista opery pražského Národního divadla. Jeho kariéra ho zavedla na pódia v USA, Španělsku, Německu, Kanadě a Anglií. Ke slováckému regionu má velmi osobní vztah. Jeho pradědeček byl totiž štábním kapitánem četnictva v Uherském Hradišti.

Obžalovaný z vraždy tříleté dcery a pokusu vraždy pětiletého syna u krajského soudu ve Zlíně
Otec, který ubodal malou dcerku, spáchal sebevraždu

„Před turné devíti vánočních koncertů s The Gospel Family jsem k nim hledal hvězdu. V basistovi a nepřehlédnutelném Zdeňku Plechovi, sólistovy opery Národního divadla v Praze jsem ji našel. On i sbor z Nové Dubnice dokázal v tom adventním čase otevřít lidem jejich srdce,“ svěřil se moderátor koncertu Petr Salava. Když na závěr devátého vánočního koncertu v Česku, jejichž byl pořadatelem, přebíral od šéfa sboru Juraje Horta zarámovaný pamětní list, z jeho očí kanuly slzy radosti.

„Devět vánočních gospelových koncertů vidělo 4000 lidí. Už jsme se dohodli, že 5. prosince 2019 odstartujeme další gospelové turné. Stále se totiž ozývají města, k nimž se koncert nedostal,“ svěřil se Petr Salava.

Běžkařům začala sezona. Javořina je parádně sjízdná
Běžkařům začala sezona. Javořina je parádně sjízdná

Slovy chvály na adresu zpěváků, operního pěvce Zdeňka Plecha a Petra Salavy, organizátora koncertů, nešetřil Bronislav Janeček, generální ředitel REC Group Staré Město. „Jsem velice rád, že i v tomto hektickém adventním čase přilákal koncert k betlému v Kovozoo 550 lidí. Vždyť ještě před dvěma měsíci jsme v těchto prostorech prodávali hutní materiál. Po dnešním koncertu jsem si jistý, že tu můžeme uskutečnit třeba výstavu veteránů i řadu dalších kulturních akcí,“ planul nadšením Bronislav Janeček.