Jeho osmý ročník, který se uskutečnil v neděli odpoledne, byl věnován především kněždubskému rodákovi a malíři venkovských výjevů Antoši Frolkovi, od jehož úmrtí uplynulo 8. června sedmdesát pět let.
„Ve více než tříhodinovém programu jsme čtyřem stovkám diváků připomenuli sto let od katastrofální povodně, která v roce 1910 smetla téměř polovinu Ostrožského Předměstí. Vzpomenuli jsme také 80. výročí odhalení památníku, jehož autorem byl František Úprka,“ přiblížila pořad organizátorka Galuškova Slovácka Věra Hendrychová.
Spolu s Jaroslavem Polehňákem provedli diváky programem, v němž se jim představilo sto šedesát krojovaných dětí, šohajů a děvčic ze Slovácka a Horňácka.
Krev v žilách návštěvníků rozproudil dívčí sborek Oskoruše, dvanáctičlenný mužský sbor Old Stars Hradišťanu, dětský soubor Tancováček, mužské pěvecké sbory z Nedakonic a z Velké nad Veličkou, horňácká cimbálová muzika Petra Galečky, folklorní soubor Javorina ze Strání s cimbálovkou Strýci, Cimbálová muzika Lintava a Folklorní soubor Ostrožan II.
K nejstarším účinkujícím patřil bezesporu dvanáctičlenný mužský sbor Old Stars Hradišťanu s uměleckým vedoucím a sbormistrem Zdeněk Ondráškem.
„Početnému publiku jsme zazpívali dolňácké písničky z Uherskohradišťska, ale zařadili jsme i píseň z naší nové tvorby, nesoucí název Mařaťské vinohrady. Domnívám se, že nejstarším sólistou tu byl člen našeho sboru Honza Vančura, který slaví 84. narozeniny,“ svěřil se Ondrášek.
Na vyprávění svých rodičů a dědů o běsnící povodni ze září před sto lety si zavzpomínala pětasedmdesátiletá ostrožská rodačka Marie Kotačková, která žije půl století ve Veselí nad Moravou.
„Když jsem viděla v televizi zpravodajství z letošních povodní a vzpomenula jsem si na tu, která se Ostrohem přehnala před sto lety, a o niž mi rodiče vyprávěli, mráz mě přecházel po celém těle. U příbuzných v Ostrohu jsem častým hostem. Oni mě rok co rok zvou na Galuškovo Slovácka já ani jeden jeho ročník nevynechala,“ tvrdila hrdě Kotačková.
Zajímavé, ale i vtipné konferování Galuškova Slovácka Věrou Hendrychovou a Jarkem Polehňákem si pochvaloval František Mlejnský z Old Star Hradišťanu.
„Oba byli skvělí. Zejména paní Hendrychová dokázala obecenstvo zaujmout svým vyprávěním o Frolkovi,“ nešetřil chválou Mlejnský.
Nejeden z diváků nechtěl věřit tomu, že Věra Hendrychová měla na sobě kroj podruhé v životě.
„Poprvé to bylo před půl stoletím, když jsem šla ke svatému přijímání, podruhé dnes. Největší obavy jsem měla z toho, aby kroj ze mě nespadl ještě před skončením pořadu,“ řekla s šibalským světýlkem v očích Hendrychová.
„Byla to opět velmi vydařená akce, kterou už osm let připravuje občanské sdružení Galuškovo Slovácko, jehož tahounem je Věra Hendrychová,“ zhodnotil stručně letošní ročník Vlastimil Vaněk, první muž Uherského Ostrohu.