„Přišlo mně škoda, že tato akce nebude zdokumentovaná do budoucna, a tak jsem si v roce 2002 pořídil první fotoaparát,“ vzpomíná talentovaný umělec.
Od počátku své tvůrčí cesty pořizuje snímky pouze digitálně. Nejprve začal s fotografováním rodiny a okolní krajiny rodných Polešovic, čemuž se věnuje dodnes. Když to čas dovolí, zaznamenává na snímky také krajinu dalších koutů České republiky. „V roce 2007 jsem se začal věnovat makrofotografii a nacházet krásy okolního světa v detailech,“ dodává Matucha. A právě své abstraktní „kruhovité“ fotografie považuje za nejzajímavější.

Mladý umělec se díla snaží pojímat netradičně a moderně. „Tento fotografický proces jsem charakterizoval slovy: Můj pohled objektivem fotoaparátu na obyčejné věci kolem nás s trochou fantazie,“ poznamenává. „Zkoušel jsem různé možnosti, až jsem se dopracoval k tomu, že před objektiv dávám různé předměty,“ pokračuje Polešovjan. Výsledkem jsou fotografická díla plná odstínů a barev. „Do snímků se snažím co nejméně zasahovat počítačovou technikou, jen některé jsou doplněny olejomalbou, aby se trochu narušila jejich struktura,“ podotýká Ladislav Matucha.

Jeho cílem a snem je dokonalé zvládnutí fotografických technik. „Takže učit se, učit se a učit se,“ poznamenává s úsměvem. Je samoukem, který čerpá rady z časopisů a knih.

Mladý fotograf z Polešovic má na svém kontě výstavy například v buchlovické zámecké zahradě, hradišťském kině Hvězda, Zlíně nebo na zámku v Lysicích. „Výstavní prostory si hledám sám. Časově jsem však dost zaneprázdněný,“ stýská si. Před rokem vystavoval v Ostrožské Nové Vsi spolu se svým vzorem – slovenským fotografem Igorem Hečkem.

Ode dneška jsou Matuchovy fotografie k vidění také v uherskobrodské Galerii Panský dům. „Vystavená díla vznikla v posledních třech letech. Návštěvníci výstavy se můžou těšit na fotoobrazy plné odstínů, barev a různých tvarů,“ slibuje mladý umělec.

Václav Brachtl