Průvodcem zahájení, stejně jako všemi společenskými akcemi a každodenními festivalovými minutami na ČT2, je pro letošní rok herec Slováckého divadla Josef Kubáník. Ten si pro hlavní partnery filmovky připravil neobvyklé úkoly.

„Nedávno jsem od vás dostal složenku a pěkně to se mnou zacvičilo. Takže teď bych prosil na oplátku deset dřepů,“ vyzval zástupce skupiny RWE. A po starostovi města Květoslavu Tichavském zase v souvislosti s tématickým okruhem Film a živá hudba požadoval píseň.

„To já bych radši taky zacvičil,“ reagoval pobaveně Tichavský.

„Nechtějte ani vědět, co bych po vás chtěl, kdybychom zvolili japonský erotický film,“ utrousil Kubáník. Nakonec ze starosty vymámil alespoň slib, že si na závěrečném večeru zazpívají společně.

V průběhu oficiálního programu došlo i na dojemný okamžik. Výroční ceny Asociace českých filmových klubů totiž letos převzali Emir Kusturia a za celoživotní dílo též jeho profesor z FAMU Otakar Vávra. Učitel a žák se v Uherském Hradišti setkali po dlouhých letech.

Mimo jiné Kusturica poblahopřál svému učiteli a velkému vzoru k nedávným stým narozeninám.

„Co byste si ještě přál?“ ptal se nestora českého filmu Josef Kubáník.

„Mně už o ceny nejde,“ odpověděl Vávra.

A jeho manželka Jitka Němcová doplnila: „Já vím, co by pan profesor chtěl! Kabriolet s pohonem na všechna čtyři kola!“

Na závěr večera Emir Kusturica uvedl svůj film Černá kočka, bílý kocour.

„Když jsem natočil Underground, přišla do mého života bouře a myslel jsem si, že Černá kočka bude můj poslední film. Doufám, že v něm poznáte vliv mých let strávených ve škole v Praze s panem Vávrou a z knih Bohumila Hrabala, které jsem přečetl. Nečekal jsem, že bude film oblíbený po celém světě, ale to stejně nikdy dopředu nevíte,“ uzavřel Kusturica.

Film Černá kočka, bílý kocour natočil Kusturica v roce 1998 a získal za něj Stříbrného lva za režii na Filmovém festivalu v Benátkách. Mezi dalšími oceněnými filmy je například letos na filmovce též uváděný Underground, který v roce 1995 vyhrál Zlatou palmu na festivalu v Cannes.

PETRA KUČEROVÁ


ČTĚTE TAKÉ

1. Úvod LFŠ patřil tvorbě Poláka K. Kieślowského

2. Co mají filmovkáři v batohu? Kraťase a müsli

3. Ministr obrany zahájil výstavu fotografií o Afgánistánu

4. Emir Kusturica po příletu řekl Ahoj a Dóbre a zmizel na filmovku