Rodák z Ostrožské Nové Vsi pravidelně hraje s cimbálovou muzikou Pajtáš, CM Lintava či s domácí Novoveskou Bandou, v posledních týdnech navíc doprovází populárního písničkáře Voxela na jeho PopFolklorTour s Cimbálovkou.

„Voxel se smíchem říká, že tento projekt vznikl proto, aby lidi v Čechách poznali, že cimbálovka není dechovka. A my zase chceme i mladší generaci, která převážně patří mezi jeho fanoušky, ukázat, že folklor žije. Máme za sebou tři koncerty a zatím je to naprosto super. Třeba v Brně na Flédě s námi zpívalo a hrálo přes šest set lidí,“ říká Michal Grossmann.

Vychutnat si Voxelovy písničky v neobvyklém aranžmá, ale i zazpívat si klasické lidovky můžete i vy, 17. listopadu totiž vystoupí Voxel s Cimbálovkou ve zlínském klubu Fénix.

Módní návrhářka Marie Zelená.
Lidé by si měli pomáhat a nezapomínat na ty, kteří nemají stejné štěstí

Michala Grossmanna přivedla k houslím jeho maminka.

„Byla velká folkloristka, tancovala v chase i v souboru Jatelinka, taťkovi byl folklor také blízký, ještě bližší mu ale byl fotbal, který jsem zase hrál po něm. Zůstal jsem ale u houslí, protože muzikanti vyhrají vždycky,“ směje se pětadvacetiletý muzikant.

Ze začátku ho hra na housle moc nebavila, teď je ale rodině a zejména babičce vděčný, že ho u smyčce podrželi. Na ZUŠce v Uherském Ostrohu působil v cimbálovce Pramének, s níž doprovázeli soubory jako Děcka z Kunovic či Kunovjánek. U houslí zůstal i v problematickém věku dospívání.

Na střední škole, kde studoval stavařinu, s kamarády z Kunovic založil CM Lintava, s níž objížděl nejrůznější oslavy, svatby, ale i větší folklorní akce. Později doma v Ostrožské Nové Vsi vytvořil s kamarádem z dětství Michalem Juráskem, jeho otcem a strýcem a Zuzanou Píšťkovou uskupení Novoveská Banda.

Demonstrace k listopadovým událostem v roce 1989. Ilustrační foto.
Studenti a Hradiště dnes slaví 17. listopad

I když odešel do Brna na vysokou školu, hudba utlačovala studium stále více do pozadí.

„Začal jsem studovat na VUT stavárnu a později přestoupil na Mendlovu univerzitu na stavby na bázi dřeva, studium jsem ale před dvěma roky přerušil a věnuji se muzice,“ prozradil Michal Grossmann.

Jeho mateřskou muzikou se stala CM Pajtáš, ve které se potkal s folkloristy z Bánova, Bojkovic, Nezdenic či Luhačovic. Hrají převážně v Brně, vyráží ale i do Prahy, Švýcarska či Německa.

„V Brně jsme začali dělat Šalinkalby, které se staly velice populární. Za jízdy se pařilo na cimbál, občas se zastavilo na slepé koleji, cimbál se dal ven a tančilo se a zpívalo před šalinou,“ popisuje známou akci.

Ke spolupráci s Voxelem se dostal díky svým kontaktům ve folklorní branži.

Hody s právem v Huštěnovicích, 2016. Ilustrační foto.
Tipy Deníku, kde a jak si užít prodloužený víkend

„Můj kamarád Vašek Kopelec s ním na střední působil v punkové kapele. Občas spolu hráváme po Brně, třeba i venku na České, a minulý rok jsme Voxelovi hráli na svatbě. Tam vznikla myšlenka spojit jeho písničky s cimbálovkou,“ vzpomíná Michal Grossmann.

Série devíti koncertů po celé republice odstartovala 25. října v Ostravě a skončí 5. prosince v pražském Lucerna Music Baru. Na Moravě bude mít PopFolklorTour s Cimbálovkou ještě zastávky ve Zlíně (17. 11.) a v Olomouci (22. 11.).

„Na koncert ve Zlíně se pochopitelně těším strašně moc. Určitě tam přijede hodně kámošů a známých, extra jsem rád, že tam bude i moje rodina. Jen ségra Lea je na rok v Anglii, takže ta bohužel vynechá,“ nechal se slyšet Novovešťan.

Podle něj ale možná bude mít šanci v příštím roce. „Byli jsme v Dobrém ránu na České televizi, ve Snídani s Novou, na Óčku i v rádiu Impuls a mělo to velký ohlas. Už před začátkem turné jsme obdrželi nabídky na další akce. Vystupovat bychom mohli například na Colors of Ostrava,“ prozradil.

Výstava  Výstava Slovácko 1937 ve  Slováckém muzeu v Uherském Hradiště.
Nová expozice: Výstavu Slovácka 1937 navštívil i prezident Beneš

Také ohlasy na první koncerty jsou povzbudivé. „Voxel je strašný pohodář, umí lidi parádně navnadit. Chodíme mezi publikem, oni se zapojují do muziky i zpěvu. Atmosféra je výborná, všechno je takové přátelské,“ pochvaluje si Michal Grossmann.

Koncert ze tří čtvrtin tvoří Voxelovy písničky předělané na cimbál, které doplňují notoricky známé lidové písně jako Ešte si já pohár vína zaplatím nebo Macejko.

„A lidovek nakonec zazní mnohem víc, protože koncert plynule přechází do afterparty, což je klasická beseda u cimbálu, při níž dáme cimbál mezi lidi a hraje se na přání,“ popisuje Michal Grossmann.

V průběhu afterparty mohou návštěvníci ochutnat specialitu, ve které má také prsty – Janáčkovy pralinky.

„Jedna známá klavíristka jednou na koncert udělala pralinky. A jelikož měly velký úspěch, začali jsme se jejich výrobou z belgické čokolády zabývat. Dnes je najdete i v několika kavárnách či cukrárnách,“ poznamenal pětadvacetiletý mladík, který vedle muzicírování a „pralinkaření“ ještě občas navrhne nějakou dřevostavbu.

Kdybych nebyla herečkou, byla bych určitě zahradnicí. Nebo knihovnicí.
Irena Vacková: Kde domov tvůj? Slovácké divadlo!


VIZITKA

Michal Grossmann
Nazozen: 16. 8. 1992, Uherské Hradiště
Bydliště: Ostrožská Nová Ves-Chylice
Stav: šťastně svobodný
Záliby: auta, motorsport, plavání, lyžování, tenis, design, architektura, muzika i jiných žánrů a ženy, víno, zpěv

KDE VŠUDE HRAJE:

CM Lintava
(Ondřej Siman – Kunovice, Petr Vlachynský – Mařatice, Dominik Pazderský – Kunovice, Antonín Stašek – Míkovice, Kamil Hráček – Kunovice, Michal Grossmann – O. N. Ves, Tomáš Drábek - Kudlovice).

CM Novoveská Banda:
(Michal Jurásek, Marek Jurásek, Zuzana Píšťková, Pavel Jurásek, Michal Grossmann – všichni ONV, Marek Moštěk – Vlčnov, Slávek Chovanec – Zlín, externí člen kapely Tomáš Trtek – Veletiny).

CM Pajtáš:
(Tomáš Beníček - Bánov/Lopeník, Jiří Beníček – Nezdenice, Jakub Šustr – Uh. Brod, Jaroslav Šuráň - Horní Lhota, Michal Grossmann – ONV, Vladimír Kučera – Luhačovice, Jakub Juriga - Bojkovice).

Voxel s Cimbálovkou
Voxel (Kopřivnice) hraje na kytaru a ukulele, doprovází ho troje housle (Václav Kopelec - Kopřivnice, Vojtěch Halaš - Brno, Michal Grossmann), viola (David Vašulka - Kyjov), cimbál (Michal Procházka - Ždánice), violoncello (David Krompolc - Kopřivnice) a kontrabas (Ondřej Mikulka - Brno).

Dále hrává i v různých uskupeních jako jsou LH Metošé či BČO (Brněnský čárový orchestr).