„Název Od jara do zimy jsme pro tento program zvolili úmyslně. Stejně se totiž jmenovalo i naše úplně první pásmo. Chtěli jsme tak vyhodnotit a srovnat, jakým způsobem se soubor za těch dvacet let vyvinul,“ vysvětlil spoluzakladatel a vedoucí Pently Jiří Piluša.

Představení soubor zopakoval ještě v neděli večer v sále boršického kulturního domu. Pentla kromě několika pásem představila divákům také své nové cédéčko, na kterém posluchači naleznou celkem dvanáct skladeb. Nahrávání této souborové třetí a muzikantské první desky a nacvičování pásma Od jara do zimy věnovali folkloristé celý rok. „Cédéčko je především dílem muziky. Hlavní zásluhu na jeho vzniku má vedoucí muzikantů Aleš Kropáček,“ vysvětlil Piluša. Ohlasy na víkendové vystoupení zaznamenal vedoucí Pently velmi kladné.

Repertoár souboru tvoří písně a tance z Dolňácka, moravsko–slovenského pomezí a z Osvětimanska. Tanečníci a muzikanti nejčastěji vystupují na národopisných slavnostech, jako jsou například Dolňácké slavnosti v Hluku, vlčnovská jízda králů, Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově nebo Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uherském Hradišti.

Soubor však Slovácko reprezentuje také v zahraničí. Kromě letošní účasti na festivalu v Rusku se členové už představili v Německu, Belgii, Holandsku, Maďarsku, Francii, Itálii nebo na Slovensku.

Pentla vznikla v roce 1987, kdy zůstal pohromadě kolektiv mladých lidí, kteří připravovali tradiční císařské hody. Vedení se ujali dlouholetí tanečníci staroměstského souboru Dolina, manželé Ludmila a Jiří Pilušovi.

„Před dvaceti lety se do hodových příprav zapojilo také patnáct párů takzvaných ženáčů. Hodová chasa se nemohla rozejít, tak se začala scházet i po hodech,“ vzpomíná na jeden z prvních krůčků k založení slováckého krúžku, jak se původně Pentle říkalo, Piluša. Ten spolu s manželkou vychoval tři děti. Ani jedno však není členem Pently. „Syn tancuje v Praze, dcera je členkou plzeňského souboru Mladina a druhá dcera vede staroměstský soubor Dolina. Jsme taková folklorní rodina. A naším čtvrtým dítětem je samozřejmě Pentla,“ uvedl Piluša s tím, že Pentlu kromě Boršičanů navštěvují také mladí ze Zlechova, Nedakonic nebo Buchlovic.

Přečtěte si také:

Pentla oslavila dvacetiny pořadem Od jara do zimy

Pěvecké sbory z Míkovic

Folklorní soubor Kunovjan

Folklorní soubor Vlčnovjan

Folklorní soubor Dolina

Folklorní soubor Pentla

Ženský sbor Čečera

Cimbálová muzika Čardáš

Cimbálová muzika Harafica

Osvětimanská cimbálová muzika