Všechny sbory s muzikami se sešly při mnoha vystoupeních a nyní připravily nové album nazvané Zpívání z Míkovic, které bude pokřtěno v sobotu 17. listopadu v kulturním domě v Míkovicích. A to je jistě vhodná příležitost představit zmíněné pěvecké sbory.

V dědině vždycky měla muzika a zpívání obzvlášť pevné místo ve společenském životě. Zpívalo se při práci, při událostech veselých i smutných, v hospodě i na mostku. Nejvýraznější pochopitelně bylo a je chlapské zpívání, které má v Míkovicích dlouholeté kořeny. Zpívalo se dávno „na mostě“ uprostřed dědiny, po roce 1945 každoročně na dožínkách v Kaděrovém humně, později byly tou příležitostí hody s právem s tradičním vozením berana.

Bezesporu velkou inspirací ke společnému zpívání byl vznik cimbálové muziky Burčáci v roce 1966 s následným založením slováckého krúžku. S Burčáky mužský sbor často vystupoval doma i na významných akcích, počátkem sedmdesátých let to byly např. Dny vesnické a zemědělské mládeže v Litoměřicích, Kopaničářské slavnosti ve Starém Hrozenkově, Vlčnovské slavnosti s jízdou králů, televizní film „Cestička pod moje okénko“, Dolňácké slavnosti v Hluku, později třeba Ples Květů v Praze, mezinárodní festival ve Strážnici (poprvé 1989, od roku 2000 takřka každoročně), Kosecké písně na zámku v Buchlovicích, Slovácké slavnosti vína a otevřených památek v Uh. Hradišti, slavnosti na Javořině atd.

Z osobností z období vzniku současného sboru připomeňme Antoše Ilíka (otce a dědu primášů Fanka a Kuby) a později také vynikajícícho zpěváka a člověka Zdenu Snopka. Dnešní sestavu nám prozradí seznam na novém CD: Josef Buček, Marek Hanuš, Oldřich Mařák, Jaroslav Mendel, René Miklík, Aleš Pipal, Jaroslav Polášek, Karel Slezáček, Dalibor Snopek, Jaroslav Snopek, Miroslav Snopek, Zdeněk Stašek st., Lubomír Šlosar, Josef Šobáň, Antonín Štěrba, Vojtěch Tvrdoň, Pavel Zpěvák a Miroslav Žajdlík. Je to bezvadná parta. A že kromě zpěvu mají všichni rádi víno, není třeba zdůrazňovat.

Ženský sbor vznikl později, tradovalo se, že prý ze závisti. Ale byla to závist zdravá a inspirující, řekněme raději ctižádost. Ctižádost vyrovnat se míkovickým mužským zpěvákům. Děvčice si řekly: „Když zpívajú chlapi a choďá do zkúšek, kde sa nejenom pozpívá, ale aj poklábosí a něco vypije, proč by robky měly sedět doma…“ A udělaly dobře, o čemž jsme se mohli přesvědčit třeba v létě v Redutě na Srpnové noci s míkovickými soubory. A kdo v ženském sboru zpívá? Blanka Bednaříková, Ludmila Foltýnová, Radmila Foltýnová, Stanislava Habartová, Ludmila Hanáčková, Barbora Kopuncová, Hana Kučerová, Jaroslava Kulihová, Marie Ovsíková, Pavla Pašková, Bohdana Pauříková, Hana Procházková, Eva Strachotová st., Eva Strachotová ml., Jana Šestáková, Jana Štěrbová, Věra Tvrdoňová, Pavlína Zaňková a Vlasta Zpěváková.

Zatím nejmladším pěveckým seskupením v Míkovicích je dívčí sborek, který se také podílel na cédéčku a představí se i při křtu 17. 11. v Míkovicích. Zpívají v něm Radka Keňová, Radka Konečná, Martina Otrusinová, Soňa Stašková, Zdeňka Šlosarová a Zuzana Šlosarová. Přijďte se v sobotu na míkovické muziky a sbory podívat.

Přečtěte si také:

Folklorní soubor Kunovjan

Folklorní soubor Vlčnovjan

Folklorní soubor Dolina

Folklorní soubor Pentla

Ženský sbor Čečera

Cimbálová muzika Čardáš

Cimbálová muzika Harafica

Osvětimanská cimbálová muzika