„V Egyptě magie vznikla. Sice v tamní produkci nebylo natočeno tolik významných filmů, ale bude zajímavé sledovat, jak se odráží obrovská egyptská kultura v současném Egyptě,“ sdělil Králík.

Diváci budou mít příští rok možnost zhlédnout i snímky řazené mezi českou klasiku. Organizátoři školy se totiž nechali inspirovat vznikajícím cyklem dokumentů Zlatá šedesátá léta, který mapuje nejvýznamnější osobnosti českého filmu té doby.

„Budeme se snažit pozvat Otakara Vávru, který vlastně učil všechny významné režiséry 60. let, znovu Věru Chytilovou, Ivana Passera, Jiřího Menzela či Juraje Herze a další,“ uvedl Králík. Mezi taháky festivalu by mohl patřit režisér Emir Kusturica z bosenského Sarajeva.

„Je to přirozené a ne úplně náhodné. Jeho filmy jsou přesným odrazem poetiky tvorby 60. let v Čechách, akorát zasazené do Jugoslávie. A současný Kosturica patří i do té magie,“ doplnil Králík.
Filmovou školu letos navštívilo téměř 5100 akreditovaných účastníků. Dohromady téměř padesátku divadel, komponovaných programů a koncertů a 230 celovečerních filmů vidělo podle organizátorů kolem 130 tisíc diváků.