Jako každý rok i letos měli účastníci možnost zhlédnout přes dve stě kvalitních filmů, šestnáct divadelních představení či navštívit téměř dvacet zajímavých koncertů a čtrnáct výstav. Svou návštěvou Uherské Hradiště poctilo taky mnoho významných tuzemských i zahraničních osobností. Jednotlivé dny na filmovce pak patřily vždy některému z našich sousedů. Postupně se nám tak představili delégáti z Polska, Maďarska nebo Slovenska.
Pravidelnou součástí filmové školy je již čtrnáct let Slovenský den, který byl tento rok v historii filmovky dosud největším.

„Hlavním záměrem dnů zaměřených na některou ze zemí za hranicemi našeho státu je prezentovat v České republice jejich kulturu a kinematografii v širším kontextu,“ vysvětlila účel těchto dnů spoluorganizátorka LFŠ Lenka Zemánková.

Všech čtrnáct výstav organizátoři, které byly součástí doprovodného programu, připravili tak, aby dramaturgicky byly spojeny s letošním hlavním tématem Člověk a stáří. Velké prezentace jsou ale věnovány taky Brazílii a Kavkazu, dalším vedoucím cyklům. Většina výstav však neskončí spolu s filmovkou, ale k vidění bude ještě alespoň do konce září.

K jedné z nejzajímavějších z téměř dvaceti přednášek a workshopů patřila přednáška o Kavkazu, která byla doplněna ukázkami folkloru a překlady slovesného umění českého kavkazologa Václava A. Černého.

Letošním největším trhákem se však bezesporu stala netrpělivě očekávaná světová premiéra celovečerního filmu Simpsonovi ve filmu. Slavnostní předpremiéra snímku se uskutečnila 22. července ve městě Springfield v americkém státě Vermont.

Film volně navazuje na divácky veleúspěšný a cenami i rekordy ověnčený seriál Simpsonovi. Během dosavadních devatenácti sezon se úroveň seriálu po všech stránkách lepšila. Nejen co se animace, ale i humoru, týče. Zatímco v raných fázích nás hlavní postavičky bavily vtipy veskrze obecnými a snadno pochopitelnými, v nynější době je často potřeba k pochopení důkladná znalost kulturních a politických reálií.

Slavnostní premiéry, která se konala na Kolejním nádvoří, se zúčastnili i čeští herci a jedni z dabérů seriálu, Helena Štáchová, Jiří Lábus a Josef Carda.
Problém však nastal ve chvíli, kdy se desítky zklamaných zájemců o film nedostaly pro nedostatečnou kapacitu nádvoří dovnitř. Za všechny to vyjádřil nespokojený mladík, který přijel ze severu Moravy.

„Lidé se sem sjíždějí z celé republiky jen kvůli Simpsonům a teď zjistí, že lístky, které se měly prodávat až dnes (25. 7.), už od včerejšího večera nejsou,“ a pořadatelům naštvaně vzkazuje, „zklamali jste mě, protože já na tenhle film čekám jak na smilování boží a teď ho ani neuvidím.“ Organizátoři si však s touto nemilou situací poradili a pro zklamané milovníky žluté rodinky uspořádali ještě jedno promítání v Klubu kultury, které se uskutečnilo asi hodinu před projekcí na Kolejním nádvoří. Na adresu nespokojených milovníků těchto kreslených postaviček se vyjádřila i Zemánková.

„Samozřejmě, že o Simpsonovi byl velký zájem. Do oběhu jsme sice pustili pár lístků, ale kvůli akreditovaným jsme, bohužel, nemohli vyhovět většímu počtu veřejnosti. Nakonec se ale vše vyřešilo promítáním navíc,“ vysvětlila spoluorganizátorka.

Obě promítací místa byla do posledního člověka zaplněna. V Uherském Hradišti tak film zhlédlo téměř třináct stovek nadšených a spokojených diváků.