Oba umělci se před nedávnem osamostatnili a hrají spolu pod křídly Bukurešťské divadelní společnosti Passe – Partout. Zatímco však jejich včerejší představení ještě v Rumunsku premiéru nemělo, diváci na Slovácku jsou po těch v Lucembursku jediní, kteří jej spatřit mohli. Jedná se přitom o dílo, jehož autory jsou oba herci od scénáře, přes režii až po samotné kostýmy.

„Dali jsme jej dohromady spolu, v souvislosti s tím, že také v osobním životě mnohé sdílíme. Je to určité zinscenování našeho vlastního milostného příběhu, který každý den prožíváme,“ vysvětluje Dragos.

I když oba herci cítí potřebu předvést svůj vztah na jevišti, jejich hra není jen o milostných setkáních. „Je to spíše taková radiografie dnešní společnosti z hlediska setkávání muže a ženy v různých životních situacích a souvislostech,“ poznamenává Dragos. Šedesátiminutové vystoupení, které včera dvojice rumunských ochotníků v metropoli Slovácka představila, je současně i jejich první prezentací se v České republice.

„Hráli jsme už v celé Evropě. Několikrát jsme vystupovali ve Francii, byli jsme v Maďarsku, v Polsku, i na Slovensku, zkrátka všude možně, jen vaši zemi jsme nějak obešli,“ směje se Violeta a dodává, že jejich pásmo je zvláštní tím, jak beze slov a lingvistických bariér posílá své sdělení všem divákům, ať už jsou z jakékoliv části světa.

„Je to po špetkách z mnoha druhů múzických umění. Skládá se z části z pantomimy, částečně z divadla, obsahuje trochu tance, trochu umění gesta a hlavně umění pohybovat se na jevišti. Dá se říct, že jde o jakousi podobu němého filmu na jevišti, kde herci parodují sami sebe i různé postavy z dějin kinematografie. Famózní jsou například proslulé filmové dvojice ze snímků Titanic, Tarzan nebo z Chaplina,“ vysvětluje Dragos, podle něhož jde o jemnou parodii zmiňovaných sekvencí.

„Jakoby si muž a žena hráli na kino a na filmové postavy. Snažíme se dávat do svých rolí cit, humor i vtip,“ poznamenává Dragos. Zajímavé je i to, že oba herci nehrají každý pouze jednu postavu, ale různé páry a dvojice, které se setkávají v různých situacích.

„Jedno je třeba povedené setkání lásky, další je nepovedené setkání lásky, nebo se oba pokoušejí konstruovat milostný příběh, ale nedaří se jim to,“ vysvětluje Violeta.

V rodném Rumunsku s touto nonverbální hrou vystoupí oba umělci až na podzim, kdy bude inovováno umělecké centrum jejich divadelní společnosti.