Nabídka nejrůznějšího kulturního vyžití je ale podle nich pestrá a každý si na festivalu přijde na své.

Jako dobrou dovolenou pojal týdenní pobyt na 33. ročníku Letní filmové školy Viktor, který se festivalu letos účastní již počtvrté. Na akci jezdí především kvůli kamarádům a atmosféře, letos jej prý organizace zklamala a znechutila.

„Organizace z hlediska technického zázemí je letos opravdu špatná, mám na mysli ubytování a i vyzvedávání akreditace. Stačí totiž jen znát číslo a může ji vyzvednout kdokoli bez dalšího ověřování totožnosti,“ řekl.

Přínosem jsou elektronické titulky

Podobně reagovala i Kristýna Bartošová z Brna, která na festival přijela již potřetí a pobyt na filmové škole označila za svůj životní styl. „Letos je to výrazně horší než v předchozích letech, ale asi to k festivalu patří,“ svěřila se. „Jsem ale zase ráda za to, že hodně simultánních překladů nahradily elektronické titulky,“ zhodnotila.

Poprvé na festival zavítala Malgorzata Flejterová z Polska. S průběhem festivalu je velmi spokojená, navíc je prý překvapená, jak je Uherské Hradiště hezké město. „Studuji bohemistiku a chtěli jsme se podívat, jak to vypadá tady u vás,“ reagovala.

Přílivem lidí do Uherského Hradiště žije celé město. Na své si přijdou i někteří obchodníci. Například Karel Svoboda se svým pojízdným občerstvením přijel na festival poprvé, tržby i atmosféru si nemůže vynachválit.

„Je to pro mě přínos i velké ponaučení, a to v tom, že mladí lidé svým přístupem a chováním mi dokazují, že mi stojí za to jim zajišťovat občerstvení,“ podotkl.

Letní filmová škola v Uherském Hradišti končí v neděli. Letošní ročník nabízí více než 230 celovečerních filmů, 107 krátkých a 30 středometrážních filmů, 16 divadelních představení a další akce. Pořadatelé očekávají rekordní účast, počet akreditovaných lidí dnes přesáhl 6000, akreditace si zatím vyzvedlo téměř 4500 osob. Loni na festival přijelo přes 5000 filmových fanoušků.