Především však, i přestože festival má více než čtyřicetiletou tradici, bohatou nabídku programů a propracovanou dramaturgii, jsou organizátoři schopni vyjít i s velmi nízkým rozpočtem, aniž by se to jakkoliv projevilo na jeho kvalitě,“ řekla Lenka Zemánková, jedna z organizátorek skce.
Letošní ročník byl provázen nečekanou ztrátou prostorů Slováckého divadla, kterou pořadatelé vyřešili využitím areálu Regionálního vzdělávacího centra, Malé scény Slováckého divadla a především prostor Zimního stadionu.
Diváci letos zhlédnou na dvě stovky celovečerních a dvě stě padesát krátkometrážních filmů rozdělených do několika cyklů, z nichž nejvýznamnější jsou cykly Člověk a stáří. jeho program je připravován tak, aby byl fenomén stáří a stárnutí představen co neplastičěji, s důrazem na pozitivní stránku věci.
Dalším tématem bude Brazilský film. Přehlídka brazilské kinematografie představí celý vývoj od němé éry až po současné úspěchy.
Poslední z hlavních sekcí filmovky se věnuje Kavkazskému filmu. Filmovou část přehlídky doplní přednášky o Kavkazu z hlediska historického, etnografického a kulturně politického. Ke každému z témat jsou pozváni vzácní hosté – filmový tvůrci i odborníci.
Kromě filmů nabídne program LFŠ i velkou škálu doprovodných akcí.
Mimo výtvarného umění, fotografie, hudby a tance letos zazáří především divadlo.
V návaznosti na hlavní témata letošního ročníku se představí soubory z domova i zahraničí. Vrcholem divadelní části bude divadelní skupina Compagnie Dominicque Houdart et Jeane Heuclin z Francie, která s velkým úspěchem vystoupila na festivalech v Hradci Králové či Plzni.
Společnost se představí jak v klasických divadelních představeních, tak při performancích v ulicích města. Kromě francouzského souboru se v Uherském Hradišti představí i řada nejvýznamnějších divadelních souborů z naší země.
V rámci doprovodného programu se návštěvníci akce mohou těšit taky na část věnovanou literatuře, které bude patřit zejména ANPU stan, a hudbě.
„Tato oblast bude zaměřena především na tradici brazilské hudby a samby a filmovou školu by měl dokonce navštívit Ivo Mereilles – král brazilské samby,“ lákají pořadatelé. Ochuzeni však nezůstanou ani milovníci výtvarného umění. Již deset let se totiž na LFŠ pravidelně objevují i významné výstavy.
Letní filmová škola se však neorientuje pouze na dospělé, na své si přijdou i děti a jejich rodiče. Pro ně budou ve Smetanových sadech přichystána tvořivá odpoledne, která dětem přirozeným způsobem představí bohatou brazilskou i kavkazskou kulturu,“ slibuje Zemánková.
Pokračovat se samozřejmě bude i v tradici pořádání veřejných projekcí ve třech letních kinech – na Masarykově náměstí, Kolejním nádvoří a Smetanových sadech.
Ve většině případů pořadatelé nabídnou i neakreditovaným zájemcům projekci českých filmů za osobní účasti tvůrců, ale i zahraničních snímků.