Za tři dny pobytu navštívil koncert své „srdcové“ undergroundové kapely Plastic People Of The Universe, zúčastnil se besed, uvedení několika snímků, ale také se setkal s herci uherskohradišťského Slováckého divadla. Divadelníci si schůzku s exprezidentem domlouvali celý rok. Na slovácké scéně je totiž v současné době k vidění i Havlova hra Vyrozumění.

„Nejvíc mě zajímá, jak se daří vašemu divadlu. Je všechno v pořádku? Neobjevil se, doufám, nějaký chytrák, který si myslí, že by bylo lepší, kdyby bylo zrušeno,“ zahájil půlhodinové setkání s hradišťskými herci Václav Havel. „Naše divadlo je dnes divadelními kritiky považováno za jednu z nejlepších českých scén a máme téměř pořád plné hlediště, tak si myslím, že na rušení nikdo nemyslí,“ uklidnil exprezidenta ředitel divadla Igor Stránský.

Další rozhovor přítomní věnovali hlavně inscenaci hry Vyrozumění, která měla premiéru na konci března. „Každého dramatika těší, když vidí, že o jeho hry je zájem dlouho poté, co je napsal. Vždyť Vyrozumění vznikalo v polovině šedesátých let. Tenkrát v něm hrál třeba Honza Libíček,“ zavzpomínal Havel.

Hovořilo se také o nové Havlově hře a řeč přišla i na politiku. „Nelíbí se mi, jak dnešní politikové hovoří. Nemají třeba na něco čas, ale řeknou, že na to není prostor,“ smál se někdejší první muž republiky. Na to zareagoval herec Pavel Hromádka s otázkou, jak se Havel sám vyrovnával se zrádným soukolím politiky. „Především jsem si dával záležet na svých projevech. Nenechával jsem si je nikým psát, dbal jsem na správnou mluvu,“ zavzpomínal.

Po setkání s herci zamířil Havel na promítání do kina. Před rozloučením věnovali slováčtí umělci někdejší hlavě státu lahve prvotřídních moravských vín se speciální vinětou určenou pro mimořádné příležitosti. Havel hercům podepsal knihy a divadelní texty Vyrozumění a vyjádřil přání inscenaci hry ve Slováckém divadle zhlédnout. „Bylo by mi velkým potěšením vidět vás na jevišti,“ rozloučil se.

Na filmovce se ještě v sobotu setkal s režisérem Andrejem Krobem. Návštěvníkům besedy společně přiblížili život na Hrádečku u Trutnova. Filmoví fajnšmekři totiž mohli v Uherském Hradišti vidět snímek Fenomén Hrádeček aneb Duchové pod Břečtejnem, jehož protagonistou je i Havel. Krob žije na Hrádečku od roku 1949, Havel tam na Krobovo doporučení koupil dům zhruba před čtyřmi desítkami let.

„Není to žádný zásadní dokument, který by obsahoval zásadní informace. Je to rozjímání o životě, jaký na Hrádečku byl a je,“ uvedl režisér snímku Andrej Krob. Před projekcí Havel prozradil, že se s Hrádečkem cítí svázán. „Jde o místo, kde jsem nejraději,“ uvedl. Při besedě se pak divákům pokusil místo přiblížit. „Jde o zapomenuté údolí v podhůří Krkonoš. Kdysi zde bývala vesnice s 16 staveními, která zanikla po odsunu Němců. Nyní tam bydlí Krobovi, my a na protilehlých stráních ještě dva sousedi,“ poznamenal.


Havel také mluvil o době, kdy byl Hrádeček pod bedlivým dohledem příslušníků někdejší Státní bezpečnosti, kteří si zde dokonce postavili chatu. „Oni nemohli stát pořád venku, takže tam měli maringotku. Vždycky jeden z nich odpočíval, druhý chodil kolem domu a hlídal. Posléze se jim to zřejmě zdálo málo komfortní, tak na protilehlé stráni vybudovali chatu. Nyní tam bydlí moje ochranka,“ řekl.


Letošní ročník Letní filmové školy nabídl i další film věnovaný exprezidentovi. Jde o snímek Občan Václav Havel jede na dovolenou. Film je dokumentární reminiscencí na 80. léta minulého století, kdy se Havel vydal na cestu po tehdejším Československu, a vyvolal tím manévry Státní bezpečnosti. Na festivalu byl uveden i dokument nazvaný Občan V. H. Na projekci ale měli přístup jen náhodně vybraní diváci. „Tvůrce i Václav Havel si chtěli otestovat, jak snímek působí na normální diváky. Podle jejich reakce se pak budou snažit film dotvořit,“ řekl před uvedením snímku ředitel festivalu Jiří Králík.

Chcete reagovat na uvedený článek? Pište nám e-mailem na adresu: martin.nevyjel@denik.cz