Odborná porota vybrala k soutěžnímu promítání ty nejlepší amatérské i profesionální filmy. „Návštěvníci Klubu kultury se dočkají filmů o životním prostředí, udržitelném rozvoji, o obnovitelných zdrojích energie, krajinném rázu, záchraně a obnově památek, ale také o chování lidí, způsobu života či vůči přírodě šetrném podnikání,“ poznamenal za organizační tým Jan Maděrič z uherskohradišťského Klubu kultury.

V pátek 28. listopadu večer a v neděli 30. listopadu dopoledne se budou filmy promítat zdarma. „Při promítání zdarma si bude moct každý z příchozích vybrat kterýkoli z přihlášených filmů a nechat si jej promítnout pro sebe a své přátele. K dispozici bude také detailní katalog, ze kterého bude možné si vybírat,“ doplnil Maděrič.

Pořadatelé také zařídili od partnerského organizátora Světového festivalu filmů o parcích z italského Sondria zapůjčení čtyř nejlepších oceněných filmů k promítání v rámci hradišťského festivalu.

„Ze světového filmového festivalu se u nás budou promítat filmy ze Slovenska, například od úspěšného, a na uherskohradišťském festivalu Týká se to také tebe známého, režiséra Pal´a Barabáše, který natočil film o Vysokých Tatrách. Dále se představí také snímky z Estonska, Itálie a Anglie,“ doplnil Maděrič.
Co se týče vybraných amatérských přihlášených filmů, v sobotu 29. listopadu se bude promítat dokument o husím zimovišti na vodní nádrži Nové Mlýny (Rok husy), o chovu včelích královen (Její veličenstvo královna matka), poeticky laděný film o jedenáctiletém vztahu Leoše Janáčka a Kamily Stösslové s názvem Listy důvěrné nebo dokumentární sonda do rodiny, která má deset dětí a více než dvě stovky ovcí.

Z profesionálních filmů může milovníky filmového plátna zaujmout například rakouský snímek o Newyorských zahradách, dokument o environmentálním barbarství v samém nitru Amazonie, maďarský film Dělící se země – Islanská Sága, který je o jediné zemi, která zasahuje do Evropy i severní Ameriky nebo drsný dokument v Uherském Hradišti často oceňovaného autora Seve Lichtaga Zajatci bílého boha, o křivdách a násilí.