Už 47. ročník Letní filmové školy (LFŠ) v Uherském Hradišti začal. Nabídne 170 projekcí filmů z let 1913 až 2021. Jako první mohli diváci zavítat na promítání snímku Morgan, případ zralý k léčení (1966).

Na festival také dorazil první z hostů, kteří si odvezou ocenění Akademie českých filmových klubů a sice Martin Huba.

„Nádhera LFŠ spočívá v tom, že se můžeme setkat s lidmi, se kterými bychom se jinak setkat nemohli,“ řekla na úvodní tiskové konferenci programová ředitelka festivalu Iva Hejlíčková.

„Díky LFŠ jsme se mohli setkat s umělci jako byl pan Somr, Lasica nebo třeba letos pan Huba,“ dodala Hejlíčková.

Ve stínu pandemie

Letošní ročník se sice koná za přísných hygienických podmínek, ale nikoliv v tak zostřených podmínkách jako tomu bylo loni. Po jednoleté odmlce se tedy v Uherském Hradišti objeví také hosté ze zahraničí.

„Není jich sice takové množství, ale jsme rádi, že opět mohou přijet,“ vyslovil se Jan Jílek, programový ředitel LFŠ.

Na minulý rok vzpomenul ve svém vystoupení na tiskové konferenci také úřadující starosta Uherského Hradiště Stanislav Blaha.

„Ještě týden před začátkem nebylo vůbec jisté, že budeme moci uskutečnit filmovku v takovém rozsahu, jak se nakonec konala. Jsme nesmírně rádi, že se koná i letos, protože je neodmyslitelně s městem spjata. Lidé si často spojí Hradiště právě s LFŠ,“ uvedl Blaha.

Poprvé v Hradišti

Od letoška si město spojí s LFŠ také herec a laureát ocenění AČFK Martin Huba.

„Přiznám se, že jsem v Uherském Hradišti ještě nebyl. Těším se, že město poznám. A těším se na festival i proto, že se konečně můžeme všichni znovu navzájem setkávat,“ řekl v pátek dopoledne Martin Huba, který na LFŠ uvede své filmy jako Pravomil, Kawasakiho růže anebo Hovory s TGM. Výroční cenu si převezme v sobotu.