Ta úderem půl desáté vyráží směr Vlčnov, Rudice, Záhorovice, Komňa, Strání, Březová. „Nasedat, etnografická expedice odjíždí,“ zní v sobotu dopoledne uherskohradišťským Masarykovým náměstím.

Fašankový autobus vyrazil na moravskoslovenské pomezí, aby posádka složená z etnografů, muzejníků, kulturních pracovníků, folkloristů, novinářů či starostů zmapovala masopustní tradice, které si jednotlivé obce udržují. V čele posádky, která se pohybovala v terénu až do pozdních večerních hodin, byl iniciátor netradičního zájezdu, náměstek hejtmana Zlínského kraje a rodák ze Slovácka Libor Lukáš. „Chtěli jsme obnovit tradici, která kdysi na Slovácku byla. Proto jsme letos s přáteli, příznivci folkloru a lidových tradic, vypravili fašankový autobus. Vypátral jsem v historii, že s touto myšlenkou již dávno přede mnou nadšenci přišli, bohužel pak autobus přestal jezdit,“ vysvětlil Lukáš, proč naleštěný dopravní prostředek s transparentem Jedeme na fašank aneb netradičně za tradicemi vyráží za skakúny do Komni či fašankáři do Strání.

Hudebním lídrem posádky se už na startu stal lopenický milovník tradic Petr Soukeník.

V jeho rukou se v pravidelných intervalech střídala slivovice s vlastnoručně vyrobeným ozembouchem. „Fašank je krásná tradice. A takový fašankový autobus, jehož posádka bude tradice dokumentovat, aby se zachovaly dalším generacím, to je výborný nápad,“ pochvaloval si při nastupování Soukeník, jehož doprovázela manželka v kostýmu medvěda.