Nejzajímavější kostýmy a malování měli již tradičně skakúni v Komni, nejpestřejší program měl zase fašank ve Strání, kde slavnosti trvaly od pátečního večera až do včerejška.

„Fašank u nás byl podvaadvacáté. Jako každý rok se snažíme program oživovat a přinášet novinky, aby u nás lidé pokaždé viděli něco nového. Letos jsme do programu zařadili živé předvádění lidových řemesel, a to kromě tradičního zdobení kraslic, perníčků, vyšívání krojů, výroby košů či výroby panenek ze šustí také výrobu houslí a práci ševce. Příští rok chceme opět představit nová, méně známá řemesla,“ uvedla vedoucí informačního centra ve Strání a členka pořadatelského týmu fašankového festivalu Barbora Kubíčková.

Obnovy po dlouhých dvanácti letech se letos dočkal také masopust ve Véskách. Přispěl k tomu uherskohradišťský Klub kultury, který se rozhodl převzít nad touto akcí záštitu. „Letos jsme organizačně i finančně podpořili fašank v Sadech, Véskách, Mařaticích a v Jarošově. Chceme v tom pokračovat také v příštích letech. Letos jsme zajišťovali především prostory pro konání večerní zábavy,“ uvedl Jan Zapletal z Klubu kultury v Uherském Hradišti. Fašanky se v Sadech, Mařaticích i Jarošově konaly také v minulosti, ve Véskách však tradici obnovili až letos.

Fašanková obchůzka by se měla podle Olgy Floriánové ze Slováckého muzea v Uherském Hradišti konat v pondělí a úterý a měla by vyvrcholit pochováváním basy. Od středy pak přichází na řadu půst, který trvá až do Velikonoc. Právě podle Velikonoc se určuje i termín fašanku. Půst má totiž začít čtyřicet dní před Velikonocemi. Obce si to však většinou přesouvají na víkendy,“ vysvětlila.

Právě Strání je místem, kde původní tradici striktně dodržují. „V sobotu a neděli u nás sice máme program festivalu masopustu, pravá fašanková obchůzka se u nás konala ale až včera. V poledne vyrazila asi stovka fašančářů po dědině a obcházela dům od domu. Tam už na ně čekaly hospodyňky, které měly nasmažené čerstvé koblihy. Ony i ti, co se vydávají na obchůzku, si kvůli této tradici berou volno z práce i ze školy. Pochovávání basy jsme pak měli včera o půlnoci a tím jsme fašank uzavřeli,“ poznamenala Kubíčková.

Přehled fašanků na Slovácku: ZDE