V těchto dnech přichází na knihkupecké pulty další svědectví o cestách skupinky nadšenců; jde o knižní vydání seriálu, který vycházel v našich novinách v loňském roce – Za dávnými příběhy Chřibů. Pod výpravnou knihou s četnými barevnými fotografiemi jsou podepsáni Jiří Jilík, Marcel Sladkowski a Bořek Žižlavský. Jak název knihy, tak jméno historika Sladkowského naznačují, že knížka není pouhým souborným vydáním novinového seriálu. Proto jsme požádali Jiřího Jilíka o upřesnění.

Jak to s knížkou je? V příloze Deníku, v seriálu Za dávnými příběhy Chřibů, jste s Bořkem Žižlavským komentovali pověsti. Na první pohled je vidět, že kniha je obsažnější.
Máte pravdu. Když vyšel seriál, hledali jsme vydavatele, který bude ochoten do vydání knížky investovat. Našli jsme ho ve firmě Jelinek, a.s., Vizovice. Generálního ředitele společnosti Pavla Dvořáčka náš projekt zaujal přinejmenším z toho důvodu, že firma před časem koupila dvě rekreační střediska v Chřibech, Bunč a Kamínku, a vznikla představa o vydání publikace, která by návštěvníkům přiblížila historii těchto lokalit a současně pamětihodnosti Chřibů jako takových. Zpracování historie Bunče a Kamínky se ujal zlínský historik a publicista Marcel Sladkowski. Naše texty jsou pak pozváním do dalších zajímavých míst. Vznikla tak neobvyklá žánrová kombinace historických studií, chřibských pověstí Julia Skřítka ze Střílek a našich dojmů z návštěvy míst, kde se ony dávné příběhy odehrávají. A musím dodat, že jedinečnou hodnotou této knihy jsou zvláště fotografie Bořka Žižlavského.

Julius Skřítek ale jako autor v titulu uvedený není…
Není, ale na jeho medailonek jsme v knize nezapomněli. Julius Skřítek (1902–1980) sbíral pověsti, ale nikdy se mu nepodařilo je knižně vydat. My jsme rukopis získali od jeho příbuzné, organizátorky záchrany barokního hřbitova ve Střílkách. Tato významná památka byla před pár lety na pokraji svého zániku. Hlavně zásluhou občanského sdružení, které vede paní Skřítková, dochází postupně k opravám a záchraně objektu. A tak když jsme hledali v roce 2008 námět pro novou expedici a dozvěděli se o paní Skřítkové, rozejeli jsme se za ní a rozhodli se ve svých možnostech přispět na opravu hřbitova. Jednak jsme motivem našich cest udělali Skřítkovy pověsti, a Střílky se tak staly v seriálu neustále připomínanou lokalitou, jednak jsme proklamovali, že když se nám podaří seriál vydat knižně, věnujeme své honoráře Sdružení na obnovu barokního hřbitova ve Střílkách. A to se nám nakonec podařilo – firma Jelinek, a.s., dala částku určenou na honorář zmíněnému sdružení.

Na titulní straně Slováckých novin již nějakou dobu avizujeme další seriál Expedice Chřiby Na hradské. Co nám k němu řeknete?
V tuto chvíli nechci moc prozrazovat. Ale pozvu vás a všechny naše čtenáře a příznivce na Bunč. V neděli 7. června v 10 hodin dopoledne tam společně pokřtíme novou knížku „Z Bunče na Kamínku za dávnými příběhy Chřibů“ a vyhlásíme další, v pořadí již třetí cyklus našich cest a přiblížíme seriál „Na hradské“, jehož zahajovací část vyjde v pátek 5. června. Na setkání jsou zváni všichni, ať je již přivede zájem o naši expedici, o Chřiby anebo zvědavost prohlédnout si letovisko na Bunči zářící novotou.

Určitě ten výlet bude stát za to.