Dlouhodobé soužití obyvatel z obou stran moravsko-slovenské hranice přivedlo Zuzanu Bielikovou a Ludmilu Tarcalovou k myšlence prezentace některých vybraných krojových typů. Ze slovenské strany se představí krojové páry z Bošáce, Moravského Lieskového, Miškech Dedinky, Myjavy, Brezové pod Bradlom či Vrbovce.

Budou prezentovat obraz lidového oděvu v podjavorinském kraji a přilehlých oblastech na přelomu 19. a 20. století. Pozornost bude věnovaná kopaničárské variantě svátečního oděvu svobodných lidí u myjavského, lubinského a bošáckého typu kroje.

Autorky programu se zaměří na formování daného typu lidového oděvu, na jeho regionální a lokální specifičnost i různorodost, jako i na vzájemné přesahy některých prvků mezi jednotlivými krojovými typy.

Případné shody se Slovenskem

Z moravské strany se představí krojované páry z Boršic u Blatnice, Březové, Bystřice pod Lopeníkem, Kněždubu, Nové Lhoty, Petrova, Starého Hrozenkova a Strání. Na krojích z moravské části Bílých Karpat ukáží na nejstarší typy krojových součástek, jejich zvláštnosti, popřípadě shody ve střihu nebo materiálu se slovenskými kroji. (poh)