S třítýdenním odstupem se v půli října stal laureátem 47. ročníku Literární soutěže Františka Halase mladý básník Jan Jindřich Karásek z Uherského Hradiště. Ten navíc převzal také Zvláštní cenu Klementa Bochořáka, spojenou s vydáním básnické sbírky dosud knižně nepublikujícímu autorovi.

V obou případech jde o mimořádný úspěch, jenž se shodou okolností týká kantorky a jejího žáka (M. Poláková totiž J. J. Karáska vyučovala na Gymnáziu v Uherském Hradišti češtinu pozn. red.).

A tak zatímco letos v tuzemsku v literatuře faktu dominuje analytická publikace Miroslavy Polákové o téměř 1300 stranách, doplněná 520 fotografiemi, Jan Jindřich Karásek odzbrojil porotu v Halasově Kunštátu deseti básněmi ze své rozepsané básnické sbírky.

Miroslava Poláková ve svém rozsáhlém pojednání zpracovala kromě archivních materiálů i ústní výpovědi více než 140 osob a vedle Uherskobrodska v něm popisuje rovněž odboj na Bojkovicku a zasahuje až do okresů Zlín, Uherské Hradiště a Hodonín.

„Přistoupila jsem k napsání této knihy s vědomím, že o tomto období doposud nevznikla ucelená monografie, a tedy, že mám nejvyšší čas to udělat,“ přiznala před časem po více než třech dekádách kompletace knihy.

O generaci mladší dvaadvacetiletý Jan Jindřich Karásek přispěl do Halasovy soutěže deseti básněmi z rozepsané sbírky, založené na premise, že jednoho dne v určitý okamžik nevysvětlitelně zmizí čtyřiatřicet lidí. Básně jsou pojmenované po konkrétních nezvěstných a dotýkají se toho, co dělali před zmizením, a jaké následky na okolí má jejich absence.

„Mám z ocenění samozřejmě obrovskou radost a je to pro mě velké povzbuzení v dalším psaní pokračovat. Poezii jsem se předtím tolik nevěnoval, ale teď, když mám před sebou práci na celé sbírce, se na to velmi těším," řekl Deníku J. J. Karásek, jenž studuje scenáristiku na pražské FAMU a zároveň je externím redaktorem hudební publicistiky Radia Wave.