Nemohlo mu ujít ani právo majitele vítězné slivovice, a to zazvonit si na velký zvon a odnést si jej po skončení šestadvacátého salašského koštu slivovice, druhého nejstaršího na Slovácku i v Česku, domů.

Takové pocty se dočkal Pavel Dvouletý z Nedakonic za svoji loňskou slivovici z durancií, které degustátoři přiřkli v tříkolové degustaci titul šampiona. A nebylo to v této sezoně poprvé. Titul šampiona přisoudili Dvouletého duranciovici v Huštěnovicích a Kostelanech nad Moravou.

„Jestliže se moje pálenka z loňských durancií umístila třikrát za sebou na prvním místě ve třech vesnicích, je to důkaz toho, že hodnotitelské komise jsou na Slovácku opravdu odborně zdatné. A pak, v Nedakonicích plodí ovocné stromy kvalitní modré a letní ovoce," zhodnotil své úspěšné tažení na salašském koštu Dvouletý.

Podotkl, že na salašském koštu zabodovaly v kategorii likérů na druhém a třetím místě dvě nedakonické ženy – Marie Marečková a Veronika Němečková. V kategorii pálenek z jablek zvítězil Pavel Suchánek, za ním skončil Milan Ševčík.

„Když jsem slivovici z durancií Pavla Dvouletého poprvé okoštoval, tipoval jsem, že na výstavách pálenek na Slovácku se bude určitě umisťovat mezi třemi nejlepšími. Byla prostě vynikající," vysekl pochvalu Pavlově duranciovici místostarosta Nedakonic Jaromír Klečka.

Po vyhlášení šampionů koštu na Salaši byl první, kdo Pavlu Dvouletému blahopřál k úspěšnému tažení slováckými košty destilátů a se zájmem si prohlédl nejen velký zvon, salašskou trnečku, ale i diplom, kterými byl jeho spoluobčan v sobotu na Salaši poctěn.

Atmosféru salašského koštu pálenek podbarvovaly do pozdních večerních hodin tóny Cimbálové muziky Jaroslava Čecha.

„Patronkou salašského koštu byla Pomona, starořímská bohyně zahrad a ovocných stromů. Pro návštěvníky koštu jsme poprvé připravili dvě čísla Lihových novin. Jde o časopis neodvislý, věnovaný lidu, jeho poučení a zábavě," přiblížil tiskovinu viceprezident Spolku přátel slivovice České republiky a pořadatel salašského koštu pálenek.

V listopadu letošního roku se uskuteční v sále hradišťské Reduty II. a III. ročník Slováckého koštu slivovice, na němž se mohou podle Niesnera prezentovat majitelé slivovice, která se v některém z lokálních koštů umístila na jednom z prvních tří míst v příslušném roce.

„Společné pořádání dvou koštů najednou je způsobeno metanolovou aférou z roku 2012," dodal Niesner.