Koncert odstartovala Dolněmčanka slavným pochodem Olympia a mezi 16 dalšími skladbami přiblížila historii ansámblu Františka Tinková. Z pečlivě zpracovaného přehledu pěti generací muzikantů, zpěváků a zpěvaček se posluchači dozvěděli, že základní kámen dechové hudby položil v roce 1876 zanícený muzikant Josef Polášek. „Ve svých dvaceti letech narukoval k vojenské dechové hudbě, u níž si v hodnosti desátníka odsloužil tři roky, a hned po návratu z vojenské služby se začal v obci věnovat výchově mladých muzikantů," zalistovala v historii kapely moderátorka koncertu.
K hudbě vedl Josef Polášek i své tři syny, kteří šli v jeho šlépějích. V letech 1885 až 1890 dokonce zastával funkci starosty obce a v roce 1910 předal kapelnickou živnost synu Františkovi. Čas ale ubíhal mílovými kroky. Nad Dolním Němčím i tamní dechovou muzikou se přehnaly dvě světové války, kapelnickou taktovku třímalo za těch 140 let několik muzikantů. Tím současným kapelníkem je Antonín Daníček, který taktovku převzal 1. ledna letošního roku od Antonína Zimčíka.
V závěru koncertu vzdala Dolněmčanka hold těm, kteří zasvětili život dechové hudbě a dali do ní i své srdce Ocenění in memoriam udělila Františku Zimčíkovi. Pocty se dostalo jeho synovi Antonínu Zimčíkovi, který kapelničil do konce loňského roku, ale také Antonínu Andrlemu. A pak už došlo na gratulace od folkloristů v obci a jejích představitelů.
„Dolněmčanka je známá lidem nejen v naší obci, ale i v širokém okolí. Navzdory tomu, že muzikanti a zpěváci se dobře znají, mají své zaměstnání, práci třeba na směny, tvoří sehranou partu a vědí, co od sebe mohou čekat," řekl starosta obce František Hajdůch. Připomenul, že letos v obci oslavili už jedno významné jubileum, a to půl století od vzniku Národopisného krúžku Dolněmčan. „Dnes ale slavíme mnohem významnější výročí, 140 let Dolněmčanky. Ta dělá lidem v naší obci radost při různých kulturně-společenských akcí," pochválil kapelu starosta.
Hudebníci a zpěváci Dolněmčanky vkládají do muziky srdce i duši. Vědí, že jim hudba něco přináší, chtějí ji interpretovat a přenášet dál. „Při koncertu bylo vidět, že mají radost ze své činnosti, že ji potřebují a věří jí. Ať je názor na dechovou hudbu jakýkoliv, rozhodně ze života lidí na Slovácku nezmizí," shodly se Hana Kročilová se sestrou Miroslavou Jurčovou z Nivnice, zpěvačky dechové hudby Komňané, které si slavnostní koncert nenechaly ujít.
Pogratulovat Dolněmčance přišla po koncertu Mistříňanka Antonína Pavluše.