Mottem festivalu bylo „Built Heritage“, tedy uchovávání dědictví. Právě toto téma reflektuje i hodinový dokumentární film Rok na dědině.

„Hlavní myšlenkou snímku je pro mě návrat k přírodě, k originalitě, ke všemu, co působí skutečně. V dokumentu nepřímou cestou srovnávám život ve vesnicích a život ve městech. Ukazuji vztah mladé generace k tradicím a také jejich vztah ke zvířatům a půdě. Zkrátka sleduji život na vesnici v dnešní moderní době,“ říká o vítězném snímku režisér Petr Smělík.

Benefiční košt Charity Uherský Brod
Brodská Charita dostala značku CZECH MADE, jako první neziskovka

Natáčení dokumentu se odehrávalo v Boršicích na Slovácku na přelomu let 2018 a 2019. V průběhu tohoto období strávil štáb v regionu 12 natáčecích dnů. Snímek pak dokončili začátkem roku 2020.

Projekt byl představen na Lift-Off festivalech v Tokiu, New Yorku, Torontu, Los Angeles, Paříži, Amsterdamu, Melbourne a Sydney. Postoupil také do finále soutěže o nejlepší dokument na Prague Film Awards. Na Acampadoc Panamá v srpnu 2020 získal hlavní cenu poroty.

Snahou Mezinárodního festivalu dokumentárního filmu Acampadoc v La Villa de los Santos v Panamě je vybírat filmy, které přináší poselství o životě, o identitě a paměti, o postupující globalizaci, sociálních dilematech – témata, která dle festivalu mají silnou hodnotu a stojí za to je šířit a sdílet. Český dokument z moravského prostředí Rok na dědině doplnil sedm dalších dlouhometrážních projektů, jež byly na festivalu uvedeny. Společně s francouzským snímkem tak Rok na dědině vážil nejdelší cestu jako jeden z pouhých dvou evropských dokumentů. Ocenění tam obdržely projekty za nejlepší hudbu, kameru, střih a také nejlepší krátký film festivalu a nejlepší celovečerní dokument festivalu. Právě poslední zmíněná cena putuje do České republiky díky dokumentu Rok na dědině.