„Nemohla jsem se dočkat,“ přiznává Anna Pospíchalová, která trávila dvojnásobnou mateřskou dovolenou v Praze, odkud pozorně sledovala všechno, co se ve Slováckém divadle dělo. „Když jsem měla chvilku a přijela jsem, hned jsem běžela do divadla, abych mohla vidět, co mí kolegové a kamarádi připravili, a byla jsem na ně pořád pyšná,“ vyznala se herečka. „V Klarinetech mě čeká role, kterou jsem už shodou okolností hrála na JAMU, a díky které mám i angažmá ve Slováckém divadle. To je náhoda, že?“

Na publikum i na kolegy se těšila i druhá jmenovaná herečka Tereza Novotná -Mikšíková. „Byla jsem na mateřské ,dovolené´ moc spokojená. Těšila jsem se z dcery. Až když jsem si znovu okusila diváky, vzpomněla jsem si na onen příjemný pocit, který každý herec potřebuje,“ přiznává. I ona vytvoří jednu z hlavních postav v připravovaném muzikálu. Režisér Stránský jí svěřil postavu Terezy, již ve filmu hrála Jana Brejchová. „Když mi pan režisér prozradil, že mě role Terezy čeká, vybavila se mi ta krásná ikona československého filmu, a tréma byla na světě. Ale moc se těším, až ji začnu překonávat, a budu si ,Terezu´ hledat v sobě, v Tereze,“ dodává divadelnice.

Herci se na obě kolegyně moc těší. „Už nám chyběly,“ usmívá se Jitka Josková. „Pravdou je, že se občas v divadle objevily, aby nám ukázaly, jak jim rostou děti. Ale to je něco jiného, než když se vidíme každý den, zkoušíme spolu a hrajeme. Obě se do té naší party výtečně hodí,“ uzavírá Jitka Josková a těší se na legraci jak na jevišti, tak i v zákulisí.

Zeptali jsme se

Víme o vás, že jste z Prahy, kde jste žila, sledovala, co se ve Slováckém divadle děje. Jak na vás ta léta působila?

Anna Pospíchalová: To, že máme na světě internet, je skvělé, a to zejména pro matky na mateřské dovolené. Aspoň zčásti se tím stírá sociální izolace, kterou mateřství přináší. Webové stránky Slováckého divadla byly jedny z mých nejnavštěvovanějších. Vždy jsem se snažila dostat na představení, které hráli kolegové v Praze. Nikdy nezapomenu na obrovský zážitek, když jsem zhlédla Pitínského inscenaci Divá Bára ve Švandově divadle. To byl v kombinaci s obrovskými mateřskými emocemi a vzpomínkami na roky v divadle opravdu silný prožitek.

Hned po mateřské dovolené vás uvidíme v Donaha!, Konkurzu podle Grönholma, vracíte se i do komedie 1+2=6. Není to pro vás najednou velký skok?

Tereza Novotná Mikšíková: Hned trojskok! Těhotenství Pavlínky Hejcmanové odstartovalo můj návrat do divadelního provozu o pár týdnů dřív, aspoň ale nebylo moc času na přemýšlení. Chodím si takhle s kočárkem po lese a najednou telefon z divadla: „Zítra návrat do 1+2=6 a v neděli přezkoušení role Vicky Nicholsové v muzikálu Donaha!“ No, byl to hodně náročný víkend. Učení se role Mercedes do představení Konkurz podle Grönholma není jednoduché skloubit s hraním pexesa a oblékáním barbín (smích). (kaj)